BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

„Változás” esetén Bod Péter Ákos lehet a befutó

2006. április 12. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szerdán folytatódott a két legnagyobb jobboldali párt sagája. A Fidesz levélben közös miniszterelnök-jelöltre tett javaslatot Dávid Ibolya MDF-elnöknek – jelentette be Deutsch-Für Tamás, az ellenzéki párt kommunikációs vezetője. Sajtóhírek szerint a Rogán Antal Fidesz-kampányfőnök által kézbesített levélben Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke, az Antall-kormány egykori miniszterének neve szerepelt. Mellette szól, hogy „ért a pénzügyi válságkezeléshez". Az MDF gazdasági tanácsadója, a Corvinus Egyetem (a volt Közgáz) gazdaságpolitika tanszékének vezetője közleményében kijelentette: nem tudja megerősíteni a személyét érintő sajtóhíreket. Véleménye szerint „egy közös kormányfőjelölt személyéhez a két pártnak, azok testületeinek kell előbb megállapodni”. A Fidesz közös jelöltre vonatkozó javaslata azt is jelenti, hogy Mikola István már nem kormányfőhelyettes-jelölt, mivel a javaslat értelmében a közös jelölt hatáskörébe kerülhet minden személyi kérdés.
Bod Péter Ákos miniszterelnök-jelöltsége Bőhm András, az SZDSZ képviselője szerint rossz taktikai húzás, mivel szerinte „nem az a népszerű” figura, akivel a sok támogatóval rendelkező Orbánt kicserélve néhány nap alatt vállalkozni lehetne az állás megfordítására. Arra a kérdésünkre, hogy a jelenlegi koalíciónak nem kellene-e egy, a pénzügyi piacok szemében hiteles személyiséget bevonni a gazdaságpolitika irányításába győzelme esetén, a képviselő azzal válaszolt, hogy a kormányfő joga a kormány összetételére javaslatot tenni. Bőhm ugyanakkor hasznosnak tartaná, ha a pénzügyi döntésekre a mainál nagyobb befolyást gyakorolhatna a kisebbik koalíciós párt – a Pénzügyminisztériumban egy SZDSZ-es politikus szerepvállalásával vagy a frakción keresztül.
Az SZDSZ képviselője hozzátette: nincs válság, kézben tartható a hiány, ennek ellenére szükségesek lehetnek a pénzügyeket stabilizáló intézkedések a választások után, amelyeket a szabad demokrata frakció minden bizonnyal megszavazna. Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettese a NAPI Gazdaságnak kommentálta az első negyedéves államháztartási hiányt, szerinte az elmúlt évek tapasztalatai alapján július–augusztusban fordul meg a költségvetési hiány növekedésének trendje. Az első negyedév hagyományosan jelentősebb deficitet hoz, a negyedik pedig többlettel szokott zárni, a kettő metszéspontja a 7. és a 8. hónap környékére szokott esni. Matolcsy György, az Orbán-kormány későbbi gazdasági minisztere 1999-ben úgy vélekedett az MTI-nek: az első negyedéves költségvetési és államháztartási adatokból nem lehet következtetéseket levonni az éves folyamatok alakulására – idézte fel Szekeres.

Domokos László
Domokos László
Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet