BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevesebbet költöttek a gyógyszerkasszából

Márciusban összesen 29 milliárd forintot költöttek a medicinák támogatására, 3 milliárddal kevesebbet mint az előző hónapban: szakértői vélemény szerint most ért be a tavalyi fixesítés.

2006. április 12. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Összesen 29 milliárd forintot költöttek a gyógyszerkasszából márciusban, hárommilliárddal kevesebbet mint a második hónapban – mondta a NAPI Gazdaságnak Székely Tamás, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató-helyettese. Ez részben köszönhető csak annak, hogy a március általában a nyugodt, ezáltal a kisebb kiadással jellemezhető hónapok közé tartozik – tette hozzá –, emellett beérni látszik a fixesítés intézménye. A hatóanyag alapján történő fix támogatási rendszerben lévő medicinák körét tavaly júliusban bővítették jelentősen, így most 1200 patikaszer kapható ebben a formában. Az intézkedés pénzügyi hatása valószínűleg azért késett mostanáig, mert az egy-egy készítményhez szokott betegeket nehéz átállítani egy másik gyógyszerre, akkor is, ha az jelentősen olcsóbb. Szakértők szerint a betegek többsége ilyenkor inkább vállalja a plusz költségeket, illetve ha ki is próbálja az olcsóbb medicinát, néhány hónapon belül visszatér a korábban használt termékhez.
Az új betegek azonban inkább az olcsóbb készítményeket választják. Mint Székely elmondta, az idén várhatóan 400 körül lesz a fixesítésbe bevont készítmények száma. Az OEP erről április végén zárja le a tárgyalásokat a gyártókkal. Az első három hónapban összesen 89 milliárd forint ment el a medicinák támogatására, ez az éves kassza leosztása alapján 15 milliárd forinttal haladja meg az időarányos előirányzatot. A gyártók azonban 22,5 milliárd forinttal toldják meg a gyógyszerkasszát a kormánnyal kötött megállapodás alapján.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet