Erős és sikeres Magyarországot szeretnénk csinálni – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap este lapzártánk idején a két legnagyobb parlamenti párt miniszterelnök-jelöltjének televíziós vitájában. Gyurcsány szerint ebbe az irányba mutatott a megállapodás Oroszország elnökével, ami új piacokat jelent Magyarországnak. Orbán Viktor ugyanakkor úgy véli, sikertelen volt a piacszerzés, ráadásul a magyar piacot sem sikerült megvédeni.
Ma a második világháború utáni szint kétharmadát sem éri el például a szarvasmarha-állomány – a Fidesz elnöke szerint ez is jele a mezőgazdaság elsorvadásának.
Egészségügyre 1000 milliárd forinttal többet költöttünk az elmúlt 4 év alatt, és nőtt a nyugdíj is – válaszolt Gyurcsány Orbán azon felvetésére, hogy 5000 milliárd forinttal nagyobb az államadósság, mint a ciklus elején. A fiatalok lakásvásárlási lehetőségeinek a Fidesz elnöke által felvetett szűkülésére a 400 ezer lakást érintő panelfelújítási programot említette Gyurcsány. A vitában Orbán ismét kiállt a kórház-privatizáció tilalma mellett. Újdonságnak számít, hogy Gyurcsány szerint szocialista párti oktatási miniszterre van szükség, ezek után kétséges lehet, hogy egy újabb MSZP–SZDSZ kormányban Magyar Bálint megtarthatná a posztját. Magyar tevékenységét Orbán „ámokfutásnak” nevezte, és bírálta a kétszintű érettségit is.
A gazdaságpolitikával kapcsolatban Orbán azt mondta, hogy élenjárókból sereghajtókká váltunk az újonnan csatlakozott országok között a növekedés tekintetében, s egy megújított Széchenyi-tervvel mindenki munkához juthat, aki dolgozni szeretne. Nagyobb növekedés több költségvetési bevételt hoz – állt ki ismét a tb-járulék csökkentése mellett a Fidesz elnöke. Gyurcsány szerint viszont nem a járulékcsökkentés pörgeti fel a gazdaságot, attól még nem lesz szükség új tanítónőre vagy fodrászra. Hozzátette, az elmúlt négy évben négyszer annyi vállalkozó hatszor annyi pénzt kapott, mint az azt megelőző ciklusban.
