Valószínűleg nem verbális intervenciónak szánta Veres János pénzügyminiszter kijelentését, de az biztos, hogy egy eredményt már elért vele, a forint gyengülni kezdett – értékelte a pénzügyminiszter euróbevezetéssel kapcsolatos nyilatkozatait Járai Zsigmond. A Magyar Közgazdasági Társaság rendezvényén beszédet mondó jegybankelnök vélhetően Veres Jánosnak a Gazdasági Rádióban elhangzott mondataira reagált. Ezek szerint, mivel 2010 ismét választási év lesz, az euróbevezetés rövid távú negatív hatásai miatt esetleg érdemes lenne elhalasztani július elsejére a váltást. Az euró bevezetéséről szóló népszavazást pedig 2007 második felére tenné a pénzügyminiszter. A kérdés pedig a következő lehet: „Támogatja-e, hogy Magyarország 2008-ban teljesítse az euró-bevezetés feltételeit, és ezeket a kritériumokat tartósan is fenntartsa?”.
Járai szerint nem volt jó e bejelentés időzítése, majd kiemelte, hogy „tudatos félrevezetés folyik” a költségvetés és az államadósság kapcsán, amely az emberek információ- és tudáshiányára épül. Az MNB szerint az államadósság a PM állításával szemben meghaladja a GDP 60 százalékát, és az aktuális 62 százalékos szint a költségvetésen kívüli tételekkel együtt valójában 68 százalékos. Járai szavainak külön pikantériája, hogy Veres a rádióinterjúja szerint egyetértett a jegybankelnökkel abban, hogy az árfolyamváltozások okai nem belföldön keresendőek, így a kialakult helyzetet sem kívánatos „belföldi eszközökkel” orvosolni.
Járai tegnapi nyilatkozata épp ezzel ellentétes, eszerint a magyar valuta gyengülése már nem „régiós esemény”, a forint a lengyel zlotyval együtt elvált a szlovák és cseh fizetőeszköztől. Az okok inkább a makrogazdasági fundamentumok, ezen belül is a költségvetés helyzetében keresendők. „Azt hittem, sokkal hamarabb bekövetkezik állam finanszírozásának válsága, de a vártnál nagyobb a rendszer önfenntartó képessége” – fogalmazott Járai. A nemzetközi pénzbőség és az alacsony kamatszint csak elodázta ennek nyilvánvalóvá válását – tette hozzá a jegybankelnök. Az euróbevezetés elhalasztását a növekedési áldozattal magyarázó szakértők álláspontja „úgy hülyeség, ahogy van” – mondta Járai. Az MNB számításai szerint ugyanis a költségvetési kiigazítás és az euró bevezetése együttesen a jelenleginél 2 százalékponttal nagyobb növekedést eredményezhetne.
