Az év végén jár le az a szerződés, amelyet a gyógyszergyártókkal kötött az állam még 2004 nyarán, s amelynek értelmében 2006. december 31-ig fixek maradnak a szubvencionált medicinák árai. A megállapodás szerint ugyanakkor március 31-ig le kell fektetni egy újabb hosszú távú megállapodás alapjait, a szándéknyilatkozatokon túlmutató konkrétumokról azonban egyelőre nem hallani. A cél az, hogy nyugodt és kiszámítható legyen a gyógyszerpiac – mondta lapunknak Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. Ennek érdekében olyan uniós elveket szeretnénk követni, amelyek csak szigorúan objektív okok fennállása esetén engednék a medicinák termelői árának emelését – fogalmazott a szakértő. A jelenlegihez hasonló, kötött szerződést – amely racionális okok esetén is lehetetlenné teszi a drágulást – nem szívesen venne a gyógyszeripar.
A Magyarországi Gyógyszergyártók Szövetsége (Magyosz) szerint az ágazat hagyományai, a szakemberképzés és a hazai gyártói bázis (Richter, Egis, Teva, Chinoin) megalapozhatja Magyarország vezető szerepét a kelet-közép-európai régióban. A szövetség olyan hosszú távú, az EU 2007–13-as költségvetési időszakát lefedő megállapodásra törekszik, amely stabil és kiszámítható környezetet teremtene az iparág számára, így az megőrizheti versenyképességét.
