BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Fidesz (is) eltörölné az örökösödési illetéket

2006. március 19. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A parlamenti pártok közül tegnap utolsóként a Fidesz is nyilvánosságra hozta választási programját: a 40 oldalas összefoglalóban számos, a kampány során már nyilvánosságra hozott ígéret is szerepel. A Cselekvő Magyarország gazdaságpolitikai programja a 2007. január elsejével elindítani tervezett új Széchenyi terv köré épül, melynek főbb elemei már korábbról ismertek: 2006. július 1-jétől 19 százalékra csökkentenék a munkaadói járulékterhek mértékét, és a teljes foglalkoztatás elérésének céljával 3 százalékra csökkentenék a munkanélküliséget. A programot bemutató Orbán Viktor – a Fidesz tegnaptól hivatalos miniszterelnök-jelöltje – a 8-10 százalékos ikerdeficitre és a növekvő munkanélküliségre hivatkozva sürgetett gazdaságpolitikai irányváltást. A program kiáll a 2010-es euróbevezetés mellett, míg a tervezett költségvetési hiány túllépése esetén a kormány tagjainak is fizetéscsökkenéssel kellene számolniuk. A számszerűsített ígéretek között szerepel a diákhitel felső plafonjának 300 ezerről 450 ezer forintra történő emelése, és a kamat rögzítése a jegybanki alapkamat plusz egy százalékon. A Fidesz négymilliárd forintos normatív támogatást biztosítana az önkormányzatoknak az akadálymentesítés gyorsítására. A lakások akadálymentesítésére az államtól igényelhető mostani 150 ezer forint 500 ezer forintra emelkedne. Ingyenessé válna az első diákigazolvány a köz- és felsőoktatásban. Az egészségügyre fordított kiadásokat GDP-arányosan 4-ről 7 százalékra emelnék. A távfűtés áfáját 20 százalékról 5,5 százalékra csökkentené a Fidesz, míg a lakossági gázár 2006. július elsejétől csak az infláció mértékével emelkedhetne, hasonlóan a városi tömegközlekedési és vonatjegyekhez. A párt programja az ígéretek teljesítésének forrásaival kapcsolatban egyedül a szabályozásváltozások nyomán várhatóan bővülő adózói kört említi. Adóemelésről ugyanakkor nincs szó, sőt a „családi” adózás keretében bevezetendő új rendszerben minden eltartott családtag – szülő, gyermek, ápolásra szoruló rokon – után meghatározott összeggel csökkenne az adóalany személyi jövedelemadó-alapja. Emellett az egyenesági örökösödésnél – az MDF régóta hangoztatott javaslatával egyetértésben – eltörölnék az örökösödési illetéket.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet