Drágulás minden fronton?
NAPI Gazdaság
A keddi jelentős forintgyengülés az ünnepnapon nem folytatódott, sőt némiképp megnyugodni látszott az árfolyam. A kurzus azonban az importcikkek szempontjából így is jóval kedvezőtlenebb, mint korábban volt. Információink szerint a tartós fogyasztási cikkeknél több beszállító (már a keddig nap előtt) jelezte viszonteladói felé, hogy kénytelen árat emelni a forint euróval szembeni gyengülése miatt. A határon túlról származó importtermékeknél a drágulást már mindenki tapasztalhatta. A folytatással kapcsolatban pedig meglehetősen nagy a bizonytalanság. Az árfolyam-garanciával felvehető devizahitelek adósai mindenesetre kedden örülhettek először, hogy ilyen szerződést kötöttek. A legnagyobb lakossági bank, az OTP azonban március 14-től a február 20-án meghatározott 166 forintos garanciasávot az újonnan megkötött szerződések esetében már 173 forintra emelte. A forintgyengülés időpontja a nem garantált devizahitel, illetve devizaalapú pénzügyi lízingszerződést kötőket elég rosszul érintette. A hónap eleji beszedés miatt ugyanis a bankok és a lízingtársaságok jelentős része a hónap közepén érvényes árfolyamon számolja ki az aktuális törlesztőrészletet. A kellemetlen hírek során gyarapíthatja, hogy a svájci jegybank ma várhatóan kamatot emel, ami a legtöbb szerződésben már (az előző svájci kamatemelést még kigazdálkodhatónak tartották a hazai pénzügyi intézmények) maga után vonja a kamat átárazódását.
