BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megkezdődött a madárinfluenza elleni oltóanyag gyártása

2006. március 15. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Befejeződött a Magyarországon kifejlesztett madárinfluenza elleni oltóanyag engedélyeztetése – jelentette be Gyurcsány Ferenc kedden. Ezzel Magyarországon kezdik meg elsőként a vakcina iparszerű gyártását. A kutatásban részt vevő és a gyártást végző Omninvest Kft. az előző hónapokban 2 milliárd forintos állami támogatást és ugyanekkora kedvezményes hitelt kapott kapacitásai növeléséhez. A cég ugyanis eddig a humáninfluenza elleni oltóanyagot gyártott, évi 1,3 millió dózisban.
A kormányfő szerint a kétmilliárd forintos támogatás kevesebb mint két év alatt visszafolyik az államkasszába, az Omninvest által kötött szerződés szerint ugyanis, a mindenkori árbevétel 14 százaléka az államot illeti. A kormányzat nagy reményeket fűz a vakcinához, hiszen eddig számos ország jelezte, hogy nagy mennyiségben lenne szüksége az oltóanyagra. A vakcina a madárinfluneza emberre is veszélyes H5N1 variánsával szemben nyújt védelmet, ugyanakkor az alapja lehet egy az emberről emberre terjedő mutáció elleni oltóanyagnak is. Magyarországon a lakosság beoltását csak akkor kezdik meg, ha a madarakról átterjed a betegség a háziszárnyasokra is. Ebben az esetben elsőként az állatorvosokat, a baromfitartókat, valamint a baromfitelepeken dolgozókat oltják majd be. Igaz, a több milliárdos befektetés megtérülésének feltétele egy pandémia vagy a háziszárnyasok milliós nagyságrendű megbetegedése Európa szerte.
Bár a kontinens sok országából folyamatosan újabb és újabb a H5N1 által elpusztított állatokról számolnak be, az esetek többségében a vadmadarakat pusztítja a betegség.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet