Megoszlanak a vélemények a visegrádi országok pénzügyminisztériumai között a társasági adóalap uniós harmonizálása ügyében – derült ki a magyar, cseh, szlovák és lengyel vezető pénzügyminisztériumi tisztviselők tegnapi konzultációján Budapesten. A megbeszélésen részt vett Kovács László, az Európai Bizottság adó- és vámügyi biztosa is, aki szerint az adóalap-harmonizáció erősítené az európai vállalatok versenyképességét. Jelenleg ugyanis hátráltatja az unión belüli vállalati együttműködést és a tőkeáramlást a jelentősen eltérő adóalap-számítás. Ettől eltérő álláspontot fogalmazott meg Martin Brunczko, a pozsonyi pénzügyminisztérium főtanácsadója: szerinte az indirekt adóknál szükséges az egyszerűsítés, de a direkt adóknál a harmonizáció rontaná egyes tagállamok versenyképességét.
Az adóalap-harmonizációhoz hasonlóan az új uniós adó ügyében is még csak a tagállamok álláspontjának összegyűjtésénél tart a döntéshozási folyamat – mondta Kovács. Az adóügyi biztos szerint politikai öngyilkosság lenne, ha az uniós adót valamilyen módon a személyi jövedelemhez kötnék. Kovács szerint inkább az energiafogyasztáshoz kellene kötni az új közterhet, vagy az áfa egy részét lehetne továbbadni, ami hosszabb távon akár az uniós költségvetéshez történő tagállami hozzájárulás egy részét is kiválthatná. (A tagállami hozzájárulást részben ma is az áfabevételek bizonyos százaléka adja.) Az EU-s adó bevezetése legfeljebb 2014-ben válhat realitássá, mivel az átrendezné az uniós költségvetés bevételi oldalát – mondta Kovács.
