BUX 138530.74 -0,69 %
OTP 44640 -0,62 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szövetkezeti üzletrészeket ad vissza ingyen az állam

2006. február 28. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ÁPV Rt. levélben értesítette azokat a mezőgazdasági termelő szövetkezeteket, amelyeknek térítésmentesen kíván üzletrészt visszaadni, illetve ajánlatot tett szövetkezeti üzletrészek térítésmentes átadására vonatkozó szerződések megkötésére – értesült a NAPI Gazdaság. A szövetkezetekről szóló 2006-os X. törvény szerint az ÁPV-nek március 31-ig kell visszaadnia a vagyonába került üzletrészeket a kibocsátó szövetkezeteknek térítés- és tehermentesen. A korábban állami finanszírozással csaknem 70 milliárd forint értékben felvásárolt, működő szövetkezetekben fennálló mezőgazdasági szövetkezeti üzletrészeket az ÁPV a vonatkozó kormány- és pénzügyminiszteri határozatnak megfelelően megvásárolta az azokat korábban felvásárló Szövetkezeti Üzletrészhasznosító Kft.-től.
A szövetkezeti törvény alapján az egyes üzletrészeket annak a szövetkezetnek kell átadnia az ÁPV-nek, amely az üzletrészt kibocsátotta, feltéve, hogy a szövetkezet az átadási szerződés időpontjában nincs csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt, továbbá elfogadja a térítésmentes átadásra vonatkozó ajánlatot. Az állami tulajdonba került üzletrészek együttes értéke mára alaposan lecsökkent, becslések szerint 40 milliárd forintnál is kevesebb lehet, számos szövetkezet ugyanis átalakult, felszámolták vagy megszűnt. Ráadásul sok szövetkezet arra készült, hogy visszavásárolja az államtól az érintett üzletrészét – erre vonatkozóan ma is érvényben van egy korábbi kormányhatározat –, a kabinet ugyanis a kormányprogram alapján azt ígérte, hogy kedvező feltételekkel vissza lehet majd vásárolni ezen üzletrészeket. Az ingyenes átadás feltételekhez kötött, a visszakapott üzletrészt például fel nem osztható vagyonként kell majd kezelni, illetve közösségi alapba kell helyezni. Amennyiben a szövetkezet megszűnik, ez a vagyon „elvész” a korábbi szövetkezeti tagok számára. Ha lesznek olyan szövetkezetek, amelyeknek nem kell ingyen az üzletrész, az sem zárható ki, hogy az állam külső tulajdonos marad bennük, az üzletrészek pedig átalakulnak befektetői részjeggyé, amelyek csak osztalékra jogosítanak fel. Az átalakított befektetői részjegyeket nem lehet kivinni a szövetkezetből, az ÁPV azonban akár el is adhatja majd azokat.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet