A magyar agrárszervezetekkel folytatott kapcsolatokon túl európai szintű együttműködés is van az agrárszervezetek között, ennek középpontjában most a közös agrárpolitika (CAP) reformja áll, illetve a gabona piacra juttatásával és az intervencióval kapcsolatban mindkét országban meglévő nehézségek – mondta Rudolf Schwarzböck, az Osztrák Agrárkamara és az Európai Parasztszövetség (COPA) elnöke hétfőn Budapesten azután, hogy a Magyar Agrárkamara meghívására hazánkba érkezett osztrák delegáció tárgyalt Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterrel. Schwarzböck az új probléma, a madárinfluenza kapcsán utalt az élelmiszer-biztonsági követelményekre, az állatjólét és a környezetvédelem kapcsán felmerülő pluszköltségek folyamatos emelkedésére. Véleménye szerint a megújuló energiának komoly esélyei vannak a jövőben, mivel a fosszilis energiahordozók ára igen magas. Az EU-ban 2010-ig 4-ről 9 százalékra kell növekednie a biomassza arányának az energiafelhasználásban, ami összesen 300 ezer új munkahelyet teremthet. A határidőig az uniónak 17 millió tonna biodízelre és 8 millió tonna bioetanolra van szüksége, csak az üzemanyagigényt számolva. A magyar és osztrák szakértők egyetértésre jutottak abban, hogy az élelmiszer-kereskedelem egyre fokozódó koncentrációja komoly problémákat okoz, illetve arról, hogy mindkét ország géntechnológiától (GM) mentes kíván maradni. Utóbbi kapcsán Schwarzböck úgy fogalmazott: ez az egyik „legnehezebb” téma, amelyről országokon belül is megoszlanak a vélemények, az országok közötti álláspontok pedig teljesen eltérőek. Márpedig sikerre csak a határon átnyúló együttműködés számíthat – mondta Schwarzböck.
