Ha a jóslatok valóra válnának, az elmúlt öt esztendőben nagyjából évente kellett volna valamilyen vírusnak végezni az emberiséggel. Az idei szezonra a madárinfluenza jutott, tavaly a humáninfluenza volt a mumus, azelőtt meg a SARS vírus. Az elmúlt évben még az átlagosnál is alacsonyabb volt az influenzás megbetegedések száma. Tény ugyanakkor, hogy a madárinfluenza és a SARS nagyon magas mortalitással rendelkezik. A lakosság végső pusztulással való riogatása nagyjából az emberiséggel egyidős. Az elmúlt napokban mindenki mindenhol önfegyelmet követelt: a vezetők a lakosságtól, a sajtó saját magától, a lakosság a vezetőktől és a sajtótól. Úgy tűnik, csak az egyszeri állampolgárnak sikerült megőriznie a hidegvérét. A tévécsatornák leporolták a gyilkos-vírusos, B kategóriás rémfilmeket, a sajtó pedig egyszerre nyugtat, borzong és háborodik fel. Gazdasági kalkulációk születnek egy esetleges világjárvány hatásairól, miközben világjárvány már most is van: jelenleg ugyanis a föld lakosságának egyharmada tüdőbajos, ezenkívül évente 300–500 millió ember betegszik meg maláriában, és jelenleg 40 millió az AIDS-betegek száma. Emellett az egészségügyi gondokat a nyugati világ sem ússza meg, hiszen 100 millió a diabeteszes, nem beszélve a szenvedélybetegekről, a keringési zavarban és a daganatos megbetegedésben szenvedőkről. Az átlagos állampolgár ezzel együtt ma többet tud a kizárólag állat-egészségügyi problémát jelentő madárinfluenzáról, mint az esetleg általa is kivédhető humánbetegségek bármelyikéről.
