BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gondolkodik a kormány az áfacsökkentésen

2006. február 16. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány készül rá, hogy változtasson az áfabesorolásokon – jelentette ki Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára. A tárcánál korábban lapunk többszöri megkeresésére is úgy nyilatkoztak, hogy csak az EU bejelentési határidejének legvégén, március 31-én mondják meg, hogy melyik célt választja a magyar kormány a négy lehetséges munkaigényes szolgáltatás közül. A PM álláspontját tegnap Katona ismét megerősítette, hozzátéve: a már a szakértői szintű vizsgálatoknál tartó áfacsökkentésen kívül csak az ötéves adóprogramban foglalt áfaváltozásokra készül a kormány a választások után. Az államtitkár ezzel utalt Rogán Antal szintén tegnapi sajtótájékoztatójára, melyen a Fidesz-kampányfőnök azt állította: a kormány egységes áfakulcs bevezetésére készül, aminek következtében a 15 százalékos áfával terhelt élelmiszerek mellett az ötszázalékos kulcs alá eső gyógyszerek ára is emelkedne. Rogán szerint a szociális célú lakásépítést lehetne a kedvezményes, ötszázalékos kulccsal adóztatni. Katona szerint azonban a vonatkozó EU-irányelv ominózus K mellékletében ez a cél nem szerepel, így nem is mérlegelhetik az átsorolást. Az adótörvények módosítására ebben a parlamenti ciklusban már nem kerülhet sor, de a 45 napos „ismerkedési” határidő betartásával ezt a következő kormány az új szabályozás második félévben esedékes benyújtása előtt is megteheti majd.
A PM ismertette az államháztartás januári részletes adatait is. Eszerint az év első hónapjában mindjárt 16 milliárdos elmaradással kezdtek az áfabevételek, amiben a hivatalos magyarázat szerint nemcsak az APEH-hez beérkező vártnál kisebb bevételek, de a kiutalások tervezettnél magasabb összege is ludas.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet