BUX 138521.67 -0,7 %
OTP 44670 -0,56 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újra földet oszt a kormány

2006. február 15. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Új földosztásról beszélt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az agrártárcánál, mielőtt húsz település polgármesterével aláírták az első szerződéseket. Ezek alapján térítésmentesen az érintett helyi önkormányzatok vagyonkezelésébe (használatába vagy tulajdonába) kerül a Nemzeti Földalapba (NFA) tartozó földvagyonból 400 hektárnyi termőföld. A kormányfő emlékeztetett arra, hogy a Száz lépés program keretében e térítésmentes földjuttatás a településfejlesztés és a helyi szociális célok megvalósításának eszköze. Az állami földeket, amelyek eddig a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez tartoztak, az önkormányzatok elsősorban mezőgazdasági termelésre kapják, de lehetőségük van temetőbővítésre vagy hulladékkezelési célú hasznosításra is – mondta lapunknak Tömör László, az NFA elnöke. A kormányfő ígérete szerint folytatódik a szerződéskötés, Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter ennek kapcsán arról beszélt, hogy minden kormányülésre beviszi a soron következő települések listáját.
Az NFA-földek önkormányzati vagyonkezelésbe adásáról egy múlt év végi jogszabály rendelkezett, s előreláthatóan hamarosan megváltoznak azok a törvényi feltételek is, amelyek alapján a szociális földprogram is elindulhat – tájékoztatta lapunkat Tömör. Ez utóbbi program keretében szintén az önkormányzatok vagyonkezelésébe, illetve akár tulajdonába kerülhetnek az adott területek, s a földeket a helyi ismereteknek megfelelően, a kisebbségi önkormányzatokkal együttműködve hasznosíthatják majd. Az „új földosztások” nyomán akár több ezer hektárnyi termőföld az önkormányzatok fennhatósága alá kerülhet.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet