Új földosztásról beszélt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az agrártárcánál, mielőtt húsz település polgármesterével aláírták az első szerződéseket. Ezek alapján térítésmentesen az érintett helyi önkormányzatok vagyonkezelésébe (használatába vagy tulajdonába) kerül a Nemzeti Földalapba (NFA) tartozó földvagyonból 400 hektárnyi termőföld. A kormányfő emlékeztetett arra, hogy a Száz lépés program keretében e térítésmentes földjuttatás a településfejlesztés és a helyi szociális célok megvalósításának eszköze. Az állami földeket, amelyek eddig a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez tartoztak, az önkormányzatok elsősorban mezőgazdasági termelésre kapják, de lehetőségük van temetőbővítésre vagy hulladékkezelési célú hasznosításra is – mondta lapunknak Tömör László, az NFA elnöke. A kormányfő ígérete szerint folytatódik a szerződéskötés, Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter ennek kapcsán arról beszélt, hogy minden kormányülésre beviszi a soron következő települések listáját.
Az NFA-földek önkormányzati vagyonkezelésbe adásáról egy múlt év végi jogszabály rendelkezett, s előreláthatóan hamarosan megváltoznak azok a törvényi feltételek is, amelyek alapján a szociális földprogram is elindulhat – tájékoztatta lapunkat Tömör. Ez utóbbi program keretében szintén az önkormányzatok vagyonkezelésébe, illetve akár tulajdonába kerülhetnek az adott területek, s a földeket a helyi ismereteknek megfelelően, a kisebbségi önkormányzatokkal együttműködve hasznosíthatják majd. Az „új földosztások” nyomán akár több ezer hektárnyi termőföld az önkormányzatok fennhatósága alá kerülhet.
