BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tovább csúszik az akadálymentesítés

2006. február 13. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hétfőn megszavazta a parlament azt a jogszabályt, amely alapján 2013 végére a közintézményeket akadálymentesíteni kell. Bár 1999-ben született egy szabály 2005-ös határidővel, ám azt nem sikerült tartani, így a törvényhozók a könnyebbik utat választva a szankciók helyett a határidőt tolták ki. Az új jogszabály pontosan definiálja azon intézményeket, amelyeket akadálymentesíteni kell. Az előző törvény ugyanis csak azt mondta ki, hogy a közintézményeket kell mindenki számára elérhetővé tenni, ám abban már nem volt egyetértés, hogy pontosan melyek tartoznak e kategóriába.
A tegnap elfogadott rendelet alapján az akadálymentesítési kötelezettség azon épületekre vonatkozik, amelyek közszolgálatokat nyújtanak. Ezúttal prioritást is meghatároztak az alkotók. Eszerint a kormány felelősségi körébe tartozó intézmények – egyebek között a minisztériumok – akadálymentesítésének ütemezése 2010 végéig tart. Az átalakításhoz szükséges összeget az érintetteknek saját költségvetésükből kell biztosítaniuk.
Az esélyegyenlőségi tárca idén 150 millió forintot költ akadálymentesítésre, ebből az összegből nagyjából hat intézet alakítható át – mondta a NAPI Gazdaságnak Horváth Péter főosztályvezető. Az önkormányzati tulajdonba, illetve önkormányzati felelősségi körbe tartozó épületek – ide tartoznak az egészségügyi és oktatási feladatokat ellátó egyházi intézmények is – számára a határidő 2013 vége. A törvény pontosan meghatározza az adott évben sorra kerülő intézményeket. Erre idén 600 millió forintot biztosít az esélyegyenlőségi tárca. Az összegre pályázhatnak azon önkormányzatok, amelyeket idén akadálymentesítéssel terhel a törvény. A harmadik körbe tartoznak azon magánszolgáltatók, amelyek működése hatósági engedélyhez kötött – például bankok, éttermek. Ezeknek szintén 2013 végéig kell akadálymentessé tenni épületeiket. Az ütemezés igazodik az NFT2-höz, így akár többletforrások is igénybe vehetőek lesznek – mondta Horváth.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet