A magyar borászati szakmai szervezetek és a Magyar Bormarketing (MB) Kht. megállapodott a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériummal (FVM) arról, hogy a bor forgalomba hozatali járulékából befolyó, kizárólag közösségi bormarketingcélokat szolgáló öszszeget az Agrár Marketing Centrum (AMC) Kht. elkülönített számlán kezeli – értesült lapunk. Ezzel együtt az MB Kht.-t jogszerűen megillető összeg átutalásáról az AMC Kht. három banki munkanapon belül intézkedik majd. A megállapodás része, hogy a bormarketing-pályázatok feltételrendszerét hétfős bizottság dolgozza majd ki, ebbe hat főt a borszakma, egyet pedig az FVM delegál. A közösségi bormarketing-pályázatokon az MB Kht. képviseli a magyar borászatot a közösségi bormarketing letéteményeseként, s ezt a szaktárca és a szakmai szervezetek intézkedésekkel támasztják alá. A forgalomba hozatali járulékot az FVM által tervezett jogszabály-módosítások szerint 80 hektoliter felett félévenként, a jövedéki készletelszámolással egy időben kell majd befizetni. Nem kaphatna továbbá forgalomba hozatali engedélyt az, akinek járuléktartozása van. Az Országos Borminősítő Intézet ugyanis a befizetést igazoló dokumentum alapján adja majd ki az engedélyeket. Az adóraktárak egymás közötti forgalma azonban nem képez járulékalapot a jövőben. Szintén újdonság, hogy 2007-től a külföldre kerülő borok után literenként 2 forint járulékot kell fizetni, s ez az összeg évente 2 forinttal, összesen 8 forintig növekedne. A megállapodás végrehajtását az FVM vezetése és a borszakma képviselői 2006. március 31-ig értékelik.
