Az egyetlen dolog, amiben mind a négy parlamenti párt egyetért, az, hogy az egészségügynek változnia kell, a módszerek azonban már különbözőek – derült ki egy szerdai konferencián. Rácz Jenő egészségügyi miniszter az elmúlt négy év történéseit összegezte, aminek egyik legnagyobb tanulsága, hogy csak pénzpumpálással nem lehet megoldani az egészségügy problémáit. Az elmúlt négy évben 1000 milliárd forint pluszforrást kapott az egészségügy, ám az nem változtatott az igazságtalan és szegényes összképen. A nagyobbik kormánypárt így a kis lépésekben történő teljes átalakításra esküszik. Molnár Lajos, az SZDSZ szakpolitikusa viszont úgy véli, a 21 lépést ugyan előre megtették, lényegi változás azonban nem történt. A jelenlegi biztosítási rendszer nem képes működtetni a magyar egészségügyet, ezért az SZDSZ a kötelező, szolidaritás alapú, ám több-biztosítós rendszerben látja a megoldást, ahol az állam nem szolgáltatna, csak ellenőrizné a szolgáltatókat.
A Fidesz ezzel szemben éppen az állami felelősségvállalást és kontrollt erősítené; Mikola István volt egészségügyi miniszter szerint a jelenlegi parlamenti demokrácia anarchiába vezet. A Fidesz célvagyonná nyilvánítaná az egészségügyi ingatlanokat és ingóságokat, így azok nem kerülhetnének magánkézbe. Pusztai Erzsébet az MDF képviseletében arra hívta fel a figyelmet, hogy az állam nem lehet egyben finanszírozó, szolgáltató és önmagát ellenőrző szerv. A szolgáltatókat így vegyes tulajdonosi struktúrában, a biztosítókat pedig minél kisebb állami befolyással tudja elképzelni a kisebbik ellenzési párt.
