Hosszú távon Magyarország arra predesztinált, hogy a térség vezető agrárországa legyen – mondta Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter a 24. Agro+Mashexpo nemzetközi mezőgazdasági és mezőgép-kiállítás megnyitóján szerdán. Tavaly az agrárvállalkozások 60-65 milliárd forint eredményre tettek szert, szemben a 2004-es 15-16 milliárddal. Gráf szerint ezzel a Kánaán még nem érkezett el, de a számok bizonyítják, hogy élet- és fejlődőképes a magyar agrárium s az elmúlt másfél évben sikerült megfelelni az uniós kihívásoknak. Ahhoz azonban, hogy érdemi fejlesztéseket lehessen végrehajtani, hozzávetőleg 100 milliárd forint eredményre lenne szükség. Az utóbbi szint eléréséhez szakértők szerint többek között versenyképes technikai feltételek kellenek. A mezőgazdasági gépeket vásárlók ugyanakkor idén nem remélhetnek támogatást beszerzéseikhez, kedvezményes hitelt azonban igen – ígérte a miniszter. Hajdú József, az agrártárca gödöllői Mezőgazdasági Gépesítési Intézetének tudományos főigazgató-helyettese szerint a mezőgazdasági gépek magyarországi kínálata egyértelműen európainak tekinthető, abban szinte minden gépgyártó és mezőgépmárka megtalálható, amely szakmailag, illetve nemzetközileg elismert. A mezőgépek értékesítése a 2003-as 115 milliárd forintos csúcs után kevesebb mint felére esett vissza 2004-ben, tavaly azonban 50 százalékkal nőtt az előző évhez képest.
