BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sok párt szűnhet meg a választás után

2006. február 7. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az országgyűlési választásokon csak a pártként működő társadalmi szervezetek állíthatnak jelölteket, azok, amelyek megfelelnek az ezekre vonatkozó 1989. évi II. és XXXIII. törvénynek. Ezek alapján szinte bárki alapíthat ma pártot Magyarországon, a fő szempont, hogy legalább tíz magyar állampolgár – akik nincsenek eltiltva a közügyek gyakorlásától – alapítsa, nyilvántartott tagsággal rendelkezzen, tevékenysége ne ütközzön az alkotmányba és elsődlegesen ne végezzen gazdasági-vállalkozási tevékenységet. Mindezeket – és a választott név kizárólagosságát – a bíróság ellenőrzi, majd nyilvántartásba veszi a pártot. Jelenleg – az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatala adatai szerint – 170 párt létezik Magyarországon, például bejegyezték a Magyar Kender Pártot, a Terry Black vezette Szabad Szabadságért Pártot vagy az Internetes Demokrácia Pártját. Nagy számuk azért sem meglepő, mivel ezeket zömmel 2000 után alapították, így még nem alkalmazták rájuk a törvény azon pontját, amely szerint a bíróság az ügyészség indítványára megállapíthatja a párt tevékenységének megszűnését, ha az az egymást követő két országgyűlési választáson – esetünkben 2002-ben és 2006-ban – nem állít jelöltet.
A 2002-es országgyűlési választáson összesen 39 párt indult, azaz ennyi szervezetet vett nyilvántartásba az Országos Választási Bizottság (OVB). A 2006-os választással összefüggésben az OVB-nél eddig 27 párt kérte nyilvántartásba vételét (a határidő március 17.), közülük huszonkettőt már bejegyeztek. Az előző országgyűlési választásokhoz hasonlóan az idén is várhatóan több mint 30 párt indul, közülük a mandátumszerzésre most is csak a nagyobb pártoknak van esélye. (A területi listák bejelentésének határideje március 20. az országosaké március 21.)

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet