Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) tegnap „hadrendbe állította” a BASe Kft.-től átvett második Mi–2-es helikopterét is Debrecenben, így ezzel a már visszakapott – miskolci bázisról felszálló – Mi–2-essel és a három bérelt járművel összesen öt géppel látja el a légimentési feladatokat – mondta a NAPI Gazdaságnak Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs és pr-vezetője. (Az OMSZ január elején bontott szerződést a saját tulajdonú járműveinek műszaki üzemeltetését 1994 óta végző BASe-vel hanyag üzemeltetésre és túlszámlázásra hivatkozva, amit a cég továbbra is vitat.) Közben visszaérkezett Magyarországra az OMSZ két, Ecureuil típusú helikoptere is Franciaországból, ahol – egyenként mintegy 500 millió forintért – nagyjavításon estek át, azonban ezek csak további egy-két hét múlva állíthatók üzembe, mivel dokumentumaik még a BASe-nél vannak. Ezeken kívül még két üzemképes (egy Mi–2-es és egy Ecureuil), három üzemképtelen helikoptert, és egy szintén működésképtelen repülőgépet kell visszaadnia a BASe-nak.
Az OMSZ Légimentő Kht. immár harmadszor írt ki európai uniós közbeszerzési pályázatot korszerű, európai szabványnak megfelelő (JAR-OPS 3) helikopterek bérletére és üzemeltetésére. Az öt, azonos típusú légi jármű biztosítására – 10 évig, egyenként évi 180 repülési órában – február 14-ig jelentkezhetnek a szolgáltató cégek, a szerződéskötést február végére tervezi az OMSZ. A nyertesnek 30 napon belül egy helikoptert, majd 90 napon belül újabb két gépet kell üzembe állítania, a fennmmaradó kettőt pedig egy éven belül. Tavaly szeptember óta ez már a harmadik pályázat, amelyet helikopterbérlésre írt ki a szervezet. Az elsőre, amely szintén öt jármű biztosítására szólt, a BASe és a Dunai Repülőgépgyár Rt. adott be ajánlatot, ám a tendert formai hiányosságok miatt eredménytelenítették. Majd a második – három helikopter biztosítására kiírt, hirdetmény nélküli – pályázaton az osztrák Matzi Aircraft Services GmbH tulajdonában lévő Medi-Fly Légimentő Kft.-t hirdették ki győztesnek. De az egy helikoptert évente nettó 433,8 millió forintért üzemeltető cég mégsem írta alá az OMSZ-szel a szerződést. A cég az új pályázatra hivatkozva nem kívánta lapunknak visszalépésének okát elárulni. Édes Imre főpilóta csupán annyit mondott, hogy a jelenleg ipari célú, nehéz súlyok emelésével foglalkozó cég a jövőben, kedvező feltételek esetén légi mentéssel is foglalkozna.
