Reagálva a Fidesz járulékcsökkentési ígéreteire, a kormány is járulékteher-enyhítési javaslatokkal áll elő – derült ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfői parlamenti beszédéből. A kormányfő a Start plusz program keretében a gyesről és gyedről visszatérő édesanyákat és édesapákat foglalkoztatókra terjesztené ki a Start kártyával rendelkezők kedvezményeit. Az 50 év felettiek számára Start Extra néven indulna új program: az ebbe a korosztályba tartozó tartós munkanélkülieknek állást adóknak az első évben egyáltalán nem kellene munkaadói járulékot fizetniük, míg a második évben 15 százalékos lenne a tb-teher. Ugyanezt a kedvezményt kapnák a kistérségi és rendkívül hátrányos helyzetű, mintegy kétszáz település tartós munkanélkülijeit foglalkoztató munkaadók is.
Miközben Gyurcsány szerint a Fidesz tíz százalékpontos munkaadói járulékcsökkentési javaslata évi 650 milliárd forintjába kerülne a költségvetésnek, addig saját programjaira vonatkozóan nem adott hasonló becslést. Lapunk érdeklődésére tegnap a kormányszóvivői irodán és a foglalkoztatáspolitikai tárca sajtóosztályán sem tudtak tájékoztatást adni a tervezett járulékcsökkentés miatt kieső bevételek mértékéről, és a Pénzügyminisztérium is csak mára ígért tájékoztatást a lépések költségvetési hatásairól.
A Startkártya-program segítségével mintegy tízezer fővel csökkent a pályakezdő munkanélküliek száma. A kártya lényege, hogy 33,5 százalék helyett a kártyát kiváltó fiatalokat foglalkoztatóknak az első évben csak 15 százalékos tb-t, a másodikban pedig 25 százalékot kell fizetniük.
