NAPI Gazdaság
A hazai szakszervezeti mozgalom mintha most próbálna az eddigieknél erősebb harcot indítani létéért. Az elmúlt napokban több híradás is érdekvédelmi szerveződésekről szólt, többen olyan „fekete könyv” nyilvánosságra hozatalára készülnek, amelyben a munkavállalók ellen törvénytelenséget elkövető munkáltatók szerepelnének. A mozgolódást részben indokolhatja, hogy több ágazatban is most folynak az alacsony infláció és a minimálbér emelése miatt különösen nehéznek ígérkező bértárgyalások. A dolgot némiképp pikánssá teszi viszont, hogy a nyugat-európai országokban éppen mostanában érzékelhető markánsabban a szakszervezetek elerőtlenedése. Az erősödő globális verseny és nem utolsósorban az Európai Unió keleti bővítése nyomán ugyanis a nyugat-európai munkavállalók egyre inkább kénytelenek elfogadni a leépítéseket, gyárbezárásokat, a munkaidő hosszabbítását, a mérsékelt béremelést és a juttatások megnyirbálását.
Képmellé:
Szerveződő munkások
A Suzuki vezetőségének már bejelentették, hogy megalakult az Esztergomi Gépkocsigyártók Független Szakszervezete
Csíkos
Béremelések
százalék
OÉT ajánlás 4,5
Kiskereskedelem 6-8
MÁV 5+1,5
Forrás: NAPI-gyűjtés
