Január 31-éig mind a 386 képviselő leadta 2005-ös vagyonnyilatkozatát, így a parlamenti pártok vezetői is. Hiller Istvánnak, a Szocialista Párt elnökének több készpénze van tavalyhoz képest, bár pártelnökként kevesebbet keres, mint korábban miniszterként. A szocialisták pártelnökének három ingatlanban van tulajdona.
Egy VI. kerületi, 113 négyzetméteres lakás négyötöd, egy soproni 137 négyzetméteres lakás háromnegyed részét, illetve egy Kővágóörs-Pálkövén található üdülőtelek felét tüntette fel vagyonbevallásában.
Hiller tavaly februárban még 7,2 millió forint készpénzről adott számot, a múlt év végi állapot alapján ez az összeg 1,7 millió forinttal és 2700 euróval gyarapodott. Még jelentősebb a készpénzgyarapodás, ha figyelembe vesszük, hogy a 2002-es nyilatkozatban még csak 1,5 millió forint készpénz szerepelt. Hiller – aki a korábban önkormányzati tulajdonban lévő budapesti öröklakás kapcsán összesen 426 ezer forint négyötöd részével tartozik valamelyik banknak – a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának irányításáért több pénzt kapott, mint az MSZP vezetéséért: tavalyi bevallása szerint a tárcavezetésért havonta bruttó 1,1 millió forintos jövedelemhez jutott, míg a pártelnöki tisztség csupán 600 ezer forintot hoz a konyhára.
Veres János szocialista párti pénzügyminiszter 2002-ben számos nyírségi épületről, telekről, gyümölcsösről és erdőterületről nyilatkozott, ezek ma is a tulajdonában vannak. A képviselő ugyanakkor mára megszabadult 1999-ben vásárolt Audi A6-osától, és a bevallás szerint nem is vett új gépjárművet. A 2002-ben 46,69 millió forintra tehető pénzintézeti követelése és 47,59 milliós egyéb követelései mára 135,9 millió forintra duzzadtak, miközben a K&H biztosítónál is rendelkezik egy több mint 45 millió forint névértékű megtakarítással.
Orbán Viktor a múlt évben az országgyűlési képviselői fizetése mellett havonta 662 ezer forintot tehetett zsebre a Fidesz elnöki teendőinek ellátásáért. A volt miniszterelnök bevallása szerint fele arányban tulajdonosa egy 2002 májusában vásárolt XII. kerületi lakóháznak, amely – mint ismert – a Cinege úton található, illetve egy közel 5 éves Volkswagen Golfnak. Orbán 2002-es, még kormányfőként jegyzett vagyonnyilatkozatában még egy 136 négyzetméteres Budapest V. kerületi lakásról számolt be, amelynek fele részben volt tulajdonosa. A friss bevallás egyéb közlendők rovatában Orbán jelzi, hogy a Felcsút községben lévő, jelenleg épülő házzal kapcsolatos információ a felesége „szintén nyilvánosságra hozott bevallásában található”.
A Fidesz elnöke emellett – ugyancsak feleségével közösen – 2,606 millió forintos megtakarítással rendelkezik, ami több mint a 2002-ben bevallott összeg duplája, igaz, akkor 1170 dollárnyi devizája is volt. A megtakarítással szemben egy 2002-ben felvett 20 millió forintos jelzáloghitel fennmaradó része áll.
Orbán mellett a Fidesz-kampány másik fontos arca, Kósa Lajos debreceni polgármester is növelte ingatlanbefektetéseit. 2002-ben a képviselő Debrecenben egy családi ház negyedével, míg Budakeszin egy 742 négyzetméteres zártkert felével rendelkezett. 2005 végére Kósának már volt egy fél családi háza saját városában, míg a budakeszi telekre 28 négyzetméteres üdülőt épített. Kósa növelte pénzintézeti követelésének nagyságát is, a 2002-es 4 millióról 5 millió forintra. A cívisváros 2002-ben havi bruttó 468 ezer forintot fizetett első emberének, amit 108 ezer forintos havi rendszeres költségtérítés, valamint autó-, mobil- és laptophasználat is kiegészített. 2005 végén a fizetés 550 ezer forintot tett ki, a költségtérítéseket ugyanakkor nem említi a nyilatkozat. A polgármesternek „bejöhetett” előző Seat Alhambrája, az 1999-ben vett elsőt ugyanis 2005 májusában egy hasonló típusra cserélte. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor 4 milliós autóvásárlási kölcsön is terheli már a családot, akárcsak egy 30 milliós lakáshitel. Változás történt a motorparkban is, itt BMW cserélt BMW-t, és 2004-ben egy Suzuki robogóval is bővült a garázs állománya.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke nemcsak 2002-höz, hanem a tavalyi évhez képest is jelentősen növelte megtakarításait. A 2002. júniusi 3,8 millió forintnyi készpénz és takarékbetét után tavaly már 10,4 millió, idén pedig 12,9 millió forintnyi spórolt pénzről számolt be. Emellett a pártelnök kezében lévő Mol-részvények értéke az olajpapír két nappal ezelőtti záróára alapján 2,82 millió forintot tesz ki, míg banki tartozása 18,9 millió forintra rúg. Kuncze a kisebbik kormánypárt vezetése fejében emellett havonta 265 ezer forintos jövedelemhez jutott, ami kevesebb mint 4 év alatt 67 ezer forintos, azaz több mint egyharmados növekmény – derül ki az SZDSZ-es képviselő bevallásaiból.
