Ma este a Budapesti Kongresszusi Központban az életmű-díjak, a magyar mozgókép mestere díj átadásával és Szabó István Rokonok című filmjének bemutatójával kezdődik a 37. Magyar Filmszemle. A megnyitón Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is beszédet mond. Az idei – február 7-éig tartó – mustra büdzséje mintegy 150 millió forint, amelynek nagy részét a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) állja, de hozzájárult az oktatási és az informatikai tárca, a Raiffeisen Bank és egyéb díjakat felajánló cégek és szervezetek. Életmű-díjat kap a nemrég elhunyt színész Agárdy Gábor, a rajzfilmrendező Dargay Attila, a filmrendező György István és a naplóvezető Szalontai Árpádné, míg az idei mozgókép mestere elismerést Nepp József rajzfilmrendező veheti át. A versenyprogramban összesen 103 alkotás indul, ebből 24 a nagyjátékfilm. Az utóbbiak versenyében indul a filmszemle nyitó darabja, a Móricz Zsigmond regényéből készült Rokonok is, amelyet csak a meghívott VIP vendégek láthatnak kedden este, valamint később a szemle mintegy 130 külföldi vendége egy külön vetítésen. A magyar újságírók és a nagyközönség most nem nézheti meg, moziforgalmazásba várhatóan márciusba kerül. Szintén a versenymezőnyben indul Bacsó Péter új filmje, a De kik azok a Lumnitzer nővérek is, amelyet a Népszabadság étteremkritikusai, a Wittman fiúk ihlettek. A középgeneráció tagjai közül új művel jelentkezik, például Pacskovszky József és Gárdos Péter, a fiatalok közül pedig a már bizonyított Mundruczó Kornél, Hajdu Szabolcs és Pálfi György. Az első filmesek között ott találjuk Goda Krisztinát is, akinek Csak szex és más semmi filmjét már több mint 200 ezren látták a mozikban. A fődíj az idén 75 millió forint, ebből 50 milliót az MMK, 25 milliót pedig a TV2 ajánlott fel. A legnézettebb magyar alkotásnak az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) ad 25 millió forintos különdíjat. A versenyprogramban még 28 kísérleti- és kisjátékfilm, 39 dokumentumfilm és 12 tudományos-ismeretterjesztő film szerepel.
