Elmaradt az év végén a szokásos gyógyszerfelvásárlás, hiszen a mintegy 12 ezer patikaszerből mindössze 700 ára emelkedett. A támogatott készítmények ára átlagosan kevesebb mint 1 százalékkal nőtt januártól, 95 medicina olcsóbb, és mintegy 500 – ezer forintnál alacsonyabb árú – gyógyszer lett néhány tíz forinttal drágább. A szubvencionált termékkör árait még ez év végéig védi a 2004-ben a gyártók és az állam között megkötött szerződés. Jelentős változás azonban az otc (vény nélkül kapható) készítmények körében sem történt: csak kétszáz készítmény ára emelkedett. Az otc-szerek ugyan már 2005 elejétől szabadárasak, ám a gyártók egyelőre önfegyelmet gyakorolnak az árképzésnél.
Nyugodt évre számítunk idén – mondta a NAPI Gazdaságnak Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. Hozzátette azonban, hogy sejthetően a gyógyszerkassza nem lesz tartható: a 2005-ös költés végül is 348 milliárd forint volt, míg 2006-ra a költségvetésben 298 milliárd szerepel. Ez akkor is kevés, ha idén a gyártók 22 milliárd forinttal járulnak hozzá a gyógyszertámogatás költségeihez. A hiány pedig az alultervezésnek, és nem a forgalomnövekedésnek köszönhető. Az előzetes számítások szerint tavaly ugyanis 8 százalék körüli forgalombővülést tapasztaltak, míg korábban ez 16 százalék körül volt. Székely szerint drámai növekedés az idén sem várható, feltéve, hogy a madárinfluenza továbbra sem mutálódik, és nem alakul ki világjárvány.
