BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincs vége a közbeszerzési rekordsorozatnak

2006. január 19. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elsősorban az út- és autópálya-építéseknek, valamint az uniós támogatásokból megvalósuló fejlesztéseknek – ezek végrehajtására bizonyos értékhatárok felett közbeszerzési eljárást kell lebonyolítaniuk a támogatott szervezeteknek – köszönhetően tavaly mintegy 1500 milliárd forintot tett ki a közbeszerzések összértéke, ami 200 milliárddal több az előző évinél. Ez az összérték 1996 óta, amióta létezik Magyarországon a közbeszerzés intézménye, a legnagyobb összeg. Az állami és uniós beruházások bővülése miatt idén további növekedés várható, így az év végére az eljárások értéke elérheti az 1700 milliárdot – véli Berényi Lajos, a Közbeszerzések Tanácsa (KT) elnöke. Az idei bővülést azonban némiképp visszaveti, hogy a január közepén hatályba lépett törvénymódosítás jelentősen megemeli az egyszerű közbeszerzési értékhatárokat (árubeszerzés és szolgáltatás esetén nettó 2 millió forintról 8 millióra, míg építési beruházásnál 10-ről 15 millió forintra), így az ezek alatti vásárlások kikerülnek a közbeszerzési körből.
Az 1500 milliárd forintból a nemzeti és közösségi közbeszerzések értéke 1292 milliárd forintot tesz ki, míg a fennmaradó mintegy 200 milliárd az egyszerű (a nemzeti értékhatár alatti) eljárásoké, amelyek pontos összesítését csak májusban fejezi be a KT. A tavalyi összérték a költségvetési kiadások negyedét, a GDP-nek pedig mintegy 6 százalékát teszi ki, ám még van hova fejlődni, hiszen ez még mindig elmarad az EU régi tagállamainak 15 százalékos átlagától. Jelentősen nőtt tavaly a külföldi székhelyű ajánlattevők részesedése: az összérték több mint 15 százalékát – 198 milliárd forintot – nyertek el, szemben az egy évvel ezelőtti 4 százalékkal. A magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások részesedése 530 milliárd forintra rúg.
A korábbi évektől eltérően a közbeszerzések többségét (felét) nem nyílt, hanem tárgyalásos eljárás formájában bonyolították le. Ennek elsősorban az az oka, hogy az EU-konform közbeszerzési törvény lehetőséget adott – a nagy összegű beszerzéseket lebonyolító – közszolgáltatóknak, hogy tárgyalásos eljáráson állapodjanak meg az ajánlattevőkkel. Az eddig összesített 1300 milliárd forintból a közszolgáltatók 44 százalékkal, a központi költségvetési szervek és az önkormányzatok 22-22 százalékkal, a közjogi szervek 10 százalékkal részesedtek.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet