Sok helyen sikerrel vezették be az egykulcsos adókat a régióban, így a magyar adórendszerbe is érdemes lenne átvenni őket – mondta egy befektetői konferencián Kóka János gazdasági miniszter. Véleménye szerint az egykulcsos jövedelem-, társasági és általános forgalmi adó 20 százalékos lehetne (Szlovákiában 19, míg Romániában 16 százalékos az egységes kulcs). A Budapest Airport Rt. értékesítésének sikere után folytatni kell a privatizációt is. A magánosításból a GDP 0,5–0,8 százalékát kitevő többletbevételre tehetne szert az állam, miközben a miniszter szerint a szolgáltatások hatékonysága is javulna.
Sem a fiskális, sem a monetáris politika nem tudott az utóbbi években hozzájárulni az ország versenyképességéhez – mondta Bokros Lajos, a Közép-európai Egyetem (CEU) tanára. A volt pénzügyminiszter szerint nemcsak külön-külön voltak problémák a jegybank és a Pénzügyminisztérium által követett politikával, de a bajokat fokozta a kettő közötti elégtelen koordináció is. Az országra jellemző ikerdeficit kifejezetten hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel ők csak az ennek következtében magas belföldi kamatláb mellett jutnak hitelhez, szemben a multinacionális cégekkel, amelyek a nemzetközi tőkepiacokon kedvezőbb feltételek mellett is forráshoz juthatnak – vélte Bokros.
Magyarországon igen jelentős az államadósság, annak kamatterhei rárakódnak a gazdaságra és nehezítik a gazdasági fejlődést – mondta Urbán László, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója.
