NAPI Gazdaság
A központi közigazgatási reform kidolgozásáért felelős kormánybiztos, Sárközy Tamás koncepciója – az úgynevezett skandináv modell szerint – a vízfejet pukkasztaná ki. Csökkenne az állami vezetők és hivatalok száma, jelentősen vékonyodna a minisztériumokban dolgozó apparátus. A javaslat törvénybe foglalná például, hogy egy minisztériumban csak egy politikai államtitkár lehessen. A koncepció kidolgozói szerint a tárcáknak stratégiákat kellene alkotniuk ahelyett, hogy – mint jelenleg – hatósági döntéseket hoznak, a forrásokat osztják el vagy intézményeket működtetnek. Ezekkel az elképzelésekkel – amelyek persze nemcsak az apparátusban, hanem politikai téren is jókora vihart kavarhat(ná)nak – mindenképpen csökkennének a kiadások, de a költségvetés helyzetének rendezéséhez még más téren is lépni kellene. A közalkalmazottak számának megnyirbálását követelők általában elfeledkeznek arról, hogy ez például iskolák és óvodák bezárásához, hivatalok nyitvatartási idejének csökkentéséhez, a személyes ügyintézési lehetőségek szűküléséhez vezethet.
