A júniusban indult új budapesti PET/CT-centrum vizsgálatát mintegy kilencszázan vették igénybe az év végéig – mondta a NAPI Gazdaságnak Wikonkál Éva, a központot üzemeltető Pozitron Diagnosztikai Kft. marketing- és pr-vezetője. Az esetek mintegy 60 százalékában a vizsgálat eredménye révén változtattak az addig alkalmazott terápián. A páciensek többsége (80-90 százaléka) daganatos megbetegedések miatt fordul a centrumhoz. A központ szolgáltatásaiért egyelőre fizetni kell, akárcsak az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézetben (OITI), ahol szintén tavaly állítottak üzembe PET-centrumot magánbefektetők. Az OITI-nél 295 ezer, míg a Pozitronnál 250 ezer forintot kell fizetni a jelenleg legmodernebb rákfelismerő eljárásért. A rászorulók költségeit mindkét központban egy-egy alapítvány vállalja át. Mint azt Wikonkál elmondta, tavaly a vizsgálatok harmada volt ilyen módon ingyenes a betegeknek a Pozitron központjában. Ez részben annak is köszönhető, hogy a K&H Bank és alapítványa 20 millió forintos támogatást biztosított. Az egyelőre magánfinanszírozású fővárosi centrumokban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár döntésétől függően a jövőben tb-finanszírozású vizsgálatot is igénybe lehet venni, a biztosító várhatólag 2500 vizsgálatot vásárol majd meg a két centrumtól.
A több mint tíz éve működő debreceni központban emellett évente körülbelül 3 ezer vizsgálat zajlik, amit az OEP finanszíroz. A kapacitás 80-85 százalékát itt is a daganatos betegek kötik le. Az évente közfinanszírozásban igénybe vehető vizsgálatok száma így 5500 lehet, míg 25-30 ezer vizsgálatra lenne szükség az országban, s a három centrum összkapacitása elviekben ezt lehetővé is tenné. A debreceni várólista így jelenleg igen hosszú, s akkor sem kerülhet előre senki, ha fizet a vizsgálatért – az egészségügyi törvény ugyanis a PET-vizsgálatokat ugyanúgy kezeli, mint a szervátültetéseket, vagyis pénzzel nem lehet megváltani a sürgősséget.
