Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) rendőrségi feljelentést tett a mentőhelikopterek meghiúsult átadása-átvétele ügyében, amit kiegészített a két gépének franciaországi nagyjavítása után kapott információkkal. Ezek szerint a helikopterek karbantartását nem szakszerűen végezte az eddigi üzemeltető BASe Kft. – jelentette be Takács Zoltán, az OMSZ főigazgatója. A céggel az OMSZ kedden bontotta fel szerződését hanyag üzemeltetésre és túlszámlázásra hivatkozva, amit az nem fogadott el és megtagadta a gépek átadását. A Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást rendelt el, tegnap házkutatásokat tartott a BASe irodáiban és lefoglalta az állami tulajdonú nyolc, Magyarországon lévő, üzemképes és -képtelen járműveket. A feltárt szabálytalanságok miatt a gazdasági miniszter is vizsgálatot indított – jelentette be Batiz András kormányszóvivő. Az egyik francia gépbe jogszerűtlenül beszerelt és az államnak több tíz millió forintos kárt okozó ukrán alkatrészek ügyében, valamint egy hajtóműhiba miatt Szegeden lezuhant MI–2-es helikopter hajtómű-fődarabjának egy másik MI-2-esbe való beszerelése miatt, amely szintén lezuhant Pécsett. A szabálytalanságok között a főigazgató azt is megemlítette, hogy a BASe annak ellenére számlázta ki az OMSZ-nek az üzemanyag jövedéki adóját, hogy azt visszaigényelhette az államtól.
Jelenleg az OMSZ a légimentési feladatok ellátására két MI–2-es gépet bérel a honvédségtől, rendelkezésre állási díj nélkül, teljesített légi óránként 300-400 ezer forintért, valamint ennek csaknem háromszorosáért egy polgári Mi–8-as helikoptert.
