A tegnapi határidőig nem kezdte meg a műszaki üzemeltetést eddig végző Base Kft. az OMSZ légi járműveinek, illetve azok dokumentumainak átadását, így saját gép hiányában a légi mentés biztosítása érdekében a mentőszolgálat két honvédségi és egy polgári bérelt gépet állít szolgálatba március végéig – tudta meg a NAPI Gazdaság Győrfi Páltól, az OMSZ kommunikációs és pr-vezetőjétől. Az OMSZ megállapodott a Honvédelmi Minisztériummal, hogy a Pápáról és a Szolnokról felszálló, MI–8-as kutató-mentő helikoptereket rendelkezésre állási díj nélkül, a repült órák alapján számolt összegért használja. Az ország középső részének légi mentésére pedig egy MI–2-es polgári helikoptert bérel az OMSZ a budaörsi repülőtéren.
Az OMSZ a tíz légi járművének műszaki üzemeltetését végző Base Kft.-vel e héten mondta fel az 1994 óta fennálló szerződést, a gépek hanyag üzemeltetésére és túlszámlázásra hivatkozva. A Base szerint azonban ezt az OMSZ jogszerűtlenül tette, és bírósághoz fordul jogorvoslatért. A járművek át nem adása miatt most az OMSZ is jogi útra terelte a vitát.
A mentőszolgálat a légi mentést a továbbiakban – a magyarországi légi mentés középtávú fejlesztéséről szóló kormányhatározatnak megfelelően – az eddigieknél költséghatékonyabb megoldással, egy állami tulajdonban lévő irányító kht.-val (az OMSZ Légi Mentő Kht.) és bérelt légi járművekkel képzeli el. Összesen öt, azonos típusú mentő helikopter bérletére és azok üzemeltetésére az elmúlt fél évben már két eredménytelenül zárult közbeszerzési pályázatot bonyolított le az OMSZ. Az első pályázaton a Base és a Dunai Repülőgépgyár Rt. adott be ajánlatot, a tendert formai hiányosságok miatt nyilvánították eredménytelennek. A második pályázaton ugyan nyertest hirdetett a szervezet, ám az visszalépett a szerződéskötéstől. Így az OMSZ-nek hamarosan egy újabb, harmadik tendert kell kiírnia az új gépek beszerzésére.
Az OMSZ tíz gépéből nyolcat nem adott át a Base, mivel két – egyenként 500 millió forint értékű – Ecureuil típusú helikopter nagyjavításon van Franciaországban. Ezek akár már a jövő héten hazaérkezhetnek és „hadrendbe állhatnak” – tette hozzá Győrfi Pál. Ezek mellett még egy Ecureuil helikoptere, egy repülőgépe és hat MI–2-es helikoptere van az OMSZ-nek, ám az utóbbiak közül csak három üzemképes.
Az újonnan beszerzendő és a meglévő francia gépekkel az OMSZ – középtávú tervként – hat légibázist (Debrecen, Miskolc, Budapest, Pápa, Kaposvár-Taszár, Kiskunfélegyháza) működtetne.
