BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Harmincegymilliárd forintnyi előleghez jutottak a kórházak

Tavaly decemberben és idén januárban több mint harmincegymilliárd forintot vettek fel az egészségügyi szolgáltatók előlegként, elsősorban a januári és tizenharmadik havi járandóságok kifizetésére.

2006. január 5. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kórházak többsége élt az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) felvehető különböző működési előlegek lehetőségével. Így tavaly decemberben és idén januárban összesen 31,7 milliárd forintot vettek fel a szolgáltatók előlegként, elsősorban a januári és tizenharmadik havi járandóságok kifizetésére.
A működési előleg régóta benne van a rendszerben, ez egy olyan likviditási tényező, amellyel számolnak az intézmények – mondta a NAPI Gazdaságnak Skultéty László, a GKI-Egészségügykutató Intézet (GKI-EKI) ügyvezetője. Ez azonban nem befolyásolja jelentősen a szolgáltatók pénzügyi helyzetét, legfeljebb segítheti egy adott időszakban.
Az egészségügyi szolgáltatók többfajta, a működésükhöz szükséges előleget vehetnek fel az OEP-től. Az egyik a járandósági előleg, amelyet a januári bérfizetésekre igényelhetnek egyedi kérelem útján. A kérhető összeg a havi finanszírozási átlag maximum 40 százaléka lehet, amelyet december végén utal a pénztár és a januárban levonja a kifizetésekből. Ezen a címen decemberben 13,8 milliárdot kaptak a kórházak. Szintén az év végén igényelhető a 13. havi illetmény kifizetéséhez kérhető előleg. Ezt az OEP januárban utalja el és 11 havi részletre osztva vonja vissza. Így decemberben 17,9 milliárd forintot kaptak az intézmények a pénztártól. Létezik az úgynevezett működési előleg is – ez önálló tételként szerepel a költségvetésben. Ezt az évben bármikor igényelhetik a kritikus gazdasági helyzetben lévő intézmények. A kérhető összeg a havi finanszírozási átlag 20 százaléka lehet. Tavaly így 323,2 millió forintot osztott szét az OEP.
A GKI-EKI továbbra is kitart azon véleménye mellett, hogy idén a kis kórházak csőd közeli állapotba kerülhetnek (NAPI Gazdaság, 2005. december 8., 1–2. oldal). Az inflációnál magasabb, 2,9 százalékos költségemelkedés várható jövőre a kórházaknál és rendelőintézeteknél. Ugyanakkor egyelőre nem változnak a finanszírozás alapját jelentő HBCS pontok értékei. Némi segítség lehet viszont, hogy változnak a degresszív szabályok. Az OEP 2004-től az egészségügyi szolgáltatókat teljesítményvolumen alapján finanszírozza. Ez azt jelenti, hogy a járó- és fekvőbeteg-ellátásban a 2003-ban elért összteljesítmény 98 százaléka tekinthető biztonsággal és jó színvonalon finanszírozható volumennek, az ennél magasabb teljesítést nem finanszírozza a biztosító. Idén azonban a degresszió alapjának a 2005-ben elért teljesítmény száz százalékát tekintik majd.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet