Az idei harmadik negyedévben 1,648 milliárd eurót tehetett ki a folyó fizetési mérleg hiánya – derül ki lapunk elemzői konszenzusából. Ez némiképp elmarad az előző negyedéves 1,7 milliárd eurótól. Egy évvel korábban az MNB adatai szerint 1,766 milliárd euró volt a harmadik negyedéves deficit. A jegybank pénteken teszi közzé a harmadik negyedéves adatot.
Az év egészére a konszenzus 6,95 milliárd euró hiányt jelez, ami az előző negyedéves várakozásnál 160 millió euróval kisebb – 2004-ben 7,136 milliárd euróról számolt be a jegybank. A Reuters legutóbbi felmérésében a harmadik negyedévre 1,82, az év egészére pedig 7,04 milliárd eurót jelez előre. A negyedéves elemzői prognózisok szélső értékei között 250 millió euró az eltérés, éves szinten pedig 900 millió euró a szórás.
A harmadik negyedévben továbbra is két ellentétes folyamat jellemzi a fizetési mérleget: az egyik a javuló külkereskedelmi hiány, a másik az erősebb kiáramlás a jövedelemsoron. Az áruadatok értékelésekor azonban figyelembe kell venni, hogy mind a kivitel, mind a behozatal esetében jelentős és ellentétes előjelű bázishatás érvényesül, vagyis az uniós csatlakozást megelőzően az import értéke szokatlanul magas, az exporté pedig április végéig alacsony volt, majd azt követően ugrásszerűen nőtt. Ráadásul a külkerstatisztika bizonytalanságai sem múltak el és sok múlik az importkorrekción.
Suppan Gergely, a Takarékbank szakértője szerint – aki 1,69 milliárd euró negyedéves és 6,71 milliárd euró éves deficitet vár – elsősorban a jövedelmek egyenlegének romlására lehet számítani a magasabb külső eladósodottsági szint nyomán megnövekedett kamatszolgálati terhek miatt. Az előző negyedévihez képest kisebb osztalékkivonásra – az osztalékfizetések a második negyedévben jelennek meg a fizetési mérlegben –, ugyanakkor tovább növekvő kamatszolgáltatási terhekre lehet számítani. Javulást mutathatnak ugyanakkor a viszonzatlan folyó átutalások tételsorai az EU-ból érkező transzferek miatt és a külkereskedelmi egyenlegek a tavalyi magas bázis miatt.
