BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már 314 milliárdnál tart a gyógyszerkassza

A gyógyszerkasszából tizenegy hónap alatt 29 milliárddal költöttek többet, mint az egész éves tervezet.

2005. december 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

November végéig összesen 313,9 milliárd forintot költött az állam gyógyszertámogatásra. Ez 29 milliárddal több, mint az éves és 53 milliárddal az időszakos előirányzatnál. Az előző három hónap a szakemberek szerint a szokottnál is „csúnyább” volt. Ez részben betudható a madárinfluenza okozta pániknak – a humán influenza elleni vakcinák eddig nem látott mennyiségben fogytak –, miközben az őszi időszakban amúgy is jellemző a forgalomnövekedés.
A szakemberek várakozása szerint az év végére a gyógyszertámogatások költsége elérheti a 340 milliárd forintot. Az egészségbiztosítási alap hiánya 47 milliárddal volt több, mint az időszakos előirányzat. A deficit a novemberi adatokkal együtt 359 milliárd forint volt, míg az idén a költségvetés 340 milliárddal számolt. Csökkenni látszik az év első felében tapasztalt élénkebb járulékfizetési kedv, hiszen eddig a tervezetthez képest több folyt be a kasszába, ám novemberben már 0,3 milliárdos hiányt könyveltek el. Mintegy 7 milliárd forintot sikerült spórolni a táppénzbüdzsén. Ennek részben az az oka, hogy ma már – elsősorban a korszerű gyógyszereknek köszönhetően – számos betegségnek csökken a kezelési ideje. Ugyanakkor a munkavállalók – féltve állásukat – egyre inkább csak a minimálisan szüksége időre mentetik fel magukat a munkavégzés alól.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet