November végéig összesen 313,9 milliárd forintot költött az állam gyógyszertámogatásra. Ez 29 milliárddal több, mint az éves és 53 milliárddal az időszakos előirányzatnál. Az előző három hónap a szakemberek szerint a szokottnál is „csúnyább” volt. Ez részben betudható a madárinfluenza okozta pániknak – a humán influenza elleni vakcinák eddig nem látott mennyiségben fogytak –, miközben az őszi időszakban amúgy is jellemző a forgalomnövekedés.
A szakemberek várakozása szerint az év végére a gyógyszertámogatások költsége elérheti a 340 milliárd forintot. Az egészségbiztosítási alap hiánya 47 milliárddal volt több, mint az időszakos előirányzat. A deficit a novemberi adatokkal együtt 359 milliárd forint volt, míg az idén a költségvetés 340 milliárddal számolt. Csökkenni látszik az év első felében tapasztalt élénkebb járulékfizetési kedv, hiszen eddig a tervezetthez képest több folyt be a kasszába, ám novemberben már 0,3 milliárdos hiányt könyveltek el. Mintegy 7 milliárd forintot sikerült spórolni a táppénzbüdzsén. Ennek részben az az oka, hogy ma már – elsősorban a korszerű gyógyszereknek köszönhetően – számos betegségnek csökken a kezelési ideje. Ugyanakkor a munkavállalók – féltve állásukat – egyre inkább csak a minimálisan szüksége időre mentetik fel magukat a munkavégzés alól.
