Folytatódott az őszi kamattartási sorozat: a jegybank monetáris tanácsa (MT) a várakozásoknak (NAPI Gazdaság, 2005. december 16., 1–2. oldal) megfelelve a kamat tartása mellett határozott tegnap – idén az januártól az év végéig 350 bázisponttal mérséklődött. Elemzők szerint az infláció alapján most is belefért volna egy kisebb vágás, ám „minden más rossz”. A (nem) lépésre a piac olyannyira számított, hogy gyakorlatilag semmiféle reakció nem volt. A testület nem is tárgyalt más lehetőséget, s hírek szerint ellenszavazat nélkül döntöttek a tartás mellett (az ülés rövidített jegyzőkönyve január 13-án jelenik meg).
A monetáris tanács hazai makrogazdasági folyamatokról alkotott képe a legutóbbi kamatmeghatározó ülése óta érdemben nem változott – derül ki a jegybank közleményéből. Az inflációs folyamatok idén és jövőre is a tervezett mederben maradnak – mondta Járai Zsigmond jegybankelnök az ülést követően. A tanács a közleményben felsorolt sok kockázat ellenére a nemzetközi befektetői környezetet „igen kedvezőnek” nevezte, emögött feltehetően az húzódik meg, hogy piac nagyobb nehézségek nélkül lenyelte a Fitch Ratings leminősítését és viszonylag hamar megnyugodtak a kedélyek.
A piac továbbra is egyértelműen törékeny, alapvetően az ikerdeficit miatt. Nem csökkent az egyensúlyi helyzetet és a konvergenciát illető bizonytalanság. Az elemzők szerint a vágás a mostani helyzetben túlságosan kockázatos lett volna – ez ellentmond a jegybank által masszívan kommunikált óvatosságnak is –, emelésre pedig nincs szükség. Hasonlóan vélekednek az index.hu-n futó szaktopik tagjai is: „csökkenteni ugyanis nem lenne célszerű, lehet, hogy éppen ezzel indítaná meg a lejtőn a forintot a jegybank, ami aztán, ha nem is veszélyeztetné effektíve a 2006-os célt, a 2007-es célba már erősen belepiszkálhat egy 270 feletti árfolyam”.
A jövő évi kamatpályát illetően meglehetős a bizonytalanság, az első félévben emelés, a második végén csökkentés lehetséges. Az európai és az amerikai – valamint a svájci – kamatemelések ellenére a hosszú lejáratú euró- és dollárhozamok továbbra is alacsonyak, erős maradt a feltörekvő piacok kockázatosabb eszközei iránti globális kereslet. A jegybank azonban tavasszal szerény mértékű emelésre kényszerülhet – vélik elemzők. Amennyiben nyugodt marad a piac, sikerülhet kibekkelni a választásokig kamatemelés nélkül – mondta Suppan Gergely, a Takarékbank szakértője.
Hiába szűkült a fejlett országokkal szembeni hozamelőny az elmúlt hetekben a meginduló, illetve folytatódó globális kamatemelések nyomán, nehéz lenne előre jelezni, hogy a jelenlegi szint nem lesz elég a következő hónapokra a kötvénypiaci vonzerő fenntartásához. Ha az új kormány – legyen bármilyen színezetű is – elő tudna állni olyan fiskális kiigazítási elképzelésekkel, amiket a piac is elfogad, s valamelyest a bizalom is támaszt kapna, úgy a jegybank mindezt az év végére legfeljebb 25–50 bázispontos vágással „honorálná”. Ráadásul mind a Fed, mind pedig az ECB legalábbis nyitva hagyta annak kérdését, hogy folytatódnak-e a kamatemelések.
