Amennyiben minden a tervek szerint halad a parlamenti szavazáson, ma estére elfogadott 2006-os költségvetése lehet az országnak. Addig azonban jó néhány gombnyomás vár még a képviselőkre, akiknek a múlt heti malőr után meg kell határozniuk a jövő évi béremelések forrását. Erre egy a törvények között vagy a költségvetésen belüli koherenciazavart elhárító, utolsó pillanatig benyújtható módosító indítvánnyal kerül sor – értesült lapunk. A fedezet nem változik: a kormánypárti frakciók továbbra is az önkormányzatok államháztartási tartalékának csökkentésével látják megoldhatónak a béremelések „kigazdálkodását”. Nem csak a kormány, de a frakciók részéről is érkeztek last minute módosítási javaslatok, amelyek érvényesíthetőségéről még az Alkotmányügyi Bizottságnak is állást kell foglalnia. Béki Gabriella szabaddemokrata képviselő a Magyar Televízió Közalapítvány reorganizációs kasszáját „nyitná meg”, hogy az intézmény abból fizesse a közszolgálati műsorszolgáltatási tevékenységéhez szükséges ingatlanok bérleti díját. A szocialista Göndör István az ipari parkok esetében a 20 milliós értékhatár fölött is mellőzhetővé tenné az önkormányzati vagyontárgyak értékesítésére kiírandó versenytárgyalást. A fennálló érvényes szerződésekre és törvényi elkötelezettségekre hivatkozva adna vissza 200 millió forintot a Debreceni Egyetemnek az MSZP-s Katona Béla. Információink szerint az átcsoportosítás valódi oka, hogy kétszer szavazták meg ugyanarra a célra – a Károly Róbert Főiskola kollégiumi beruházásra – az összeget, amelyet most visszaadnak. Várhatóan döntenek továbbá azokról az indítványokról (többek között az adózás rendjére vonatkozóakról is), melyek „salátatörvénnyé” változtatták a költségvetést. Sajtóértesülések szerint a köztársasági elnöki hivatal ugyanis alkotmányossági aggályokat fogalmazott meg ezekkel kapcsolatban, így most mégis kikerülnek a büdzséből. A kormány az elmúlt napokban-hetekben önálló indítványként is benyújtotta a csomagokat, amelyek sürgős tárgyalása folyamatban van.
