Mától a gyógyszergyártók kötelesek gondoskodni a lakosságnál feleslegessé vált, illetve lejárt gyógyszerek és csomagolásuk hulladékként való begyűjtéséről és ártalmatlanításáról. Ezt a cégek egy közös koordináló szervezeten keresztül végzik, a folyamat egészét ők finanszírozzák, a begyűjtés pedig a patikákban történik – mondta lapunknak Búzás László. A Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének ügyvezetője szerint mindez nem lesz túl költséges, a terheken egy adott időszak patikaforgalmának alapján osztoznak majd a gyártók. Hávelné Szatmári Katalin, a gyógyszerészkamara elnöke szerint a patikáknak nem kell külön kiadással számolniuk a begyűjtés miatt. A patikáktól a visszagyűjtést a gyógyszernagykerek végzik majd, s mivel naponta akár többször is szállítanak, nem kell külön fuvart rendelni, ha megtelt a gyűjtőláda. A gyógyszerhulladék ártalmatlanítására két éve hozta létre a Recyclomed Kht-t. nyolc magyar gyógyszergyártó, illetve -forgalmazó cég. Mint azt Miklósi András, a kht. ügyvezetője elmondta, az ő feladatuk lesz az ország 2040 patikájából összegyűjteni a feleslegessé vált medicinákat. Ennek érdekében valamennyi Magyarországon forgalmazó gyógyszercéggel megkötötték a szükséges szerződést. Miklósi szerint a vonatkozó törvény megalkotásakor a szaktárca évi 300–500 tonna készítmény megsemmisítésével számolt, aminek költsége 200 millió forint lehet.
Egy korábbi kormányzati becslés azt mutatja, hogy Magyarországon a beteg–orvos találkozások 75 százaléka receptírással végződik, ám a kiváltott medicinák 20 százalékát nem veszik be a betegek, így évente mintegy 2500 tonna gyógyszer kerülhet a szemétbe, ami évi 35-36 milliárd forint fölösleges kiadást jelent.
