BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Aktivizálódás büdzséügyben

2005. november 21. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

E hét szerdán az első körös, a fejezeti főösszegeket is érintő kapcsolódó módosító javaslatokról nyilvánít véleményt a kormány a költségvetési bizottság ülésén, melyet követően jövő hét elején dönthet az Országgyűlés a 2006-os büdzsé bevételi és kiadási főösszegeiről, valamint nominális hiányáról. Innentől kezdve, a második körben már csak a fejezeteken belüli átcsoportosításokra lesz lehetőség, és a hiányt már nem fenyegető tárgyalási szakaszban várhatóan a nagyobbik kormánypárt frakciójának tagjai is lelkesebben fogalmazzák majd meg igényeiket. Az eddigiek során benyújtott 869 módosító indítványnak csak töredéke fűződött a korábban mindig aktívan lobbizó MSZP-képviselőkhöz. A nagyjából 20 kormánytámogatott javaslat mellett csak néhányat akartak áterőltetni a kabinet akarata ellenére. Megszületett ugyanakkor egy 30 milliárdos módosítócsomag, mely elsősorban a PM által az ideinél is alacsonyabbra tervezett önkormányzati normatívákat emelné meg. Ennek egyik érdekessége az volt, hogy a korábban tabunak számító fejezeti államháztartási tartalékot is beemelték a növelés fedezetét jelentő lábak közé. A második körben a szocialista frakcióból származó információink szerint hasonló nagyságrendű átcsoportosításra és az államháztartási tartalék további megcsapolására már nem lehet számítani, több kisebb módosítás ugyanakkor igencsak elképzelhető. Ráadásul a fideszes javaslatok támogatását sem zárnák ki elvből (igaz ugyanakkor, hogy érdemi ellenzéki javaslat az elmúlt években szinte alig ment át a kormány és a kormánypártok szűrőjén).

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet