BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pénzköltési programnál több kell az egészségügyben

2005. november 20. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az EU strukturális és kohéziós alapjaiból 2007 és 2013 között 23 milliárd euró – a GDP 6-7 százaléka – érkezhet Magyarországra, ám az összegről rendelkező, majdani második nemzeti fejlesztési terv (NFT2) már nem lehet egyszerű pénzköltési program – mondta egy pénteki konferencián Szepesi Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal főosztályvezetője. Hozzátette, eddig ad hoc – elsősorban politikai – döntések alapján kaptak bizonyos programok fejlesztési forrásokat, és a jelenlegi rendszerben utólag szinte ellenőrizhetetlen, mikor, mire és mennyit költöttek. A források megfelelő felhasználáshoz egy alkalmas fejlesztési terv mellett a nagy állami elosztórendszerek átalakítása kell. Holló Imre, az Európai Beruházási Bank (EIB) képviselője szerint ugyanis az EIB sem és feltehetően az unió sem ad olyan beruházásokra pénzt, amelyek hosszú távú működése – az ágazati problémák miatt – bizonytalan. A jelenlegi struktúra ugyanis jelentős veszteséget termel az egészségügyben. Ezt részben a kórházvízfejűség, vagyis az aránytalanul magas ágyszám okozza, miközben krónikus, rehabilitációs, szociális, hospice szolgáltatókból kevés van. A beavatkozások jó részét az egynapos és a járóbeteg-ellátásba kellene áthelyezni, ám ehhez megfelelő műszerezettség és finanszírozás szükséges.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet