BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Négy-öt új külföldi beruházó kérhet egyedi elbírálást

2005. november 20. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nincsenek pontos kimutatások arról, hogy mennyit fordított az állam az uniós csatlakozás óta a közvetlen külföldi tőkebefektetések ösztönzése – tudta meg a NAPI Gazdaság Garamhegyi Ábeltől. A gazdasági tárca helyettes államtitkára azokra a sajtóinformációkra utalt, melyek szerint 2004 májusa és 2010 között az eddig vállalt kötelezettségek mintegy 50 milliárd forintjába kerültek és kerülnek az államnak. Garamhegyi szerint a befektetővel való megegyezésre adott kormányzati mandátum és a szerződésekben vállalt kötelezettségek, illetve az ezek alapján történő pénzfelhasználás között eleve jelentős eltérés van, de még az egyes kategóriákról sincsenek pontos összesítések. A befektetésösztönzési kasszát a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium kezeli, és elvileg felülről nyitott: 2006-ra 4,66 milliárd forintot irányoztak elő, míg az idén 9,5 milliárdos a keret, ugyanakkor jövőre külön, 3,1 milliárdos költségvetési sort kap a nemzeti befektetésösztönzés is.
A nagyvállalatok befektetéseinek támogatásánál jövőre kiesik egy forrás, az uniós GVOP-programok 30 százalékos nagyvállalati kvótája ugyanis kimerült. Garamhegyi Ábel szerint ugyanakkor ebből a pályázati forrásból elsősorban nagyobb cégek kisebb projektjeit támogatták, és még a legnagyobb megítélt támogatás is csak 500 millió forintos volt. A nagyobb beruházások esetében tehát továbbra is az egyedi elbírálás lesz az irányadó. Itt a feldolgozóipari beruházásoknál 50 millió euróról 10 millió euróra csökken az az összeg, amely felett már egyenként és személyre szabottan foglalkozik a kormány a külföldi jelentkezőkkel.
A helyettes államtitkár szerint 4-5 olyan új jelentkező van, amely élhet a lecsökkentett határértékből adódó kedvezőbb elbírálással, emellett 12-13 nagyobb projekt előkészítése zajlik. A limit csökkentését azzal indokolja a tárca, hogy a nagy „mogulok” után megjelent az elsősorban európai, közepes méretű cégek második hulláma, amelyek magyarországi megtelepedését az eddiginél befektetőbarátabb adótörvényekkel is próbálják ösztönözni. A GKM az idei első félévi, mintegy 2,4 milliárd eurós működőtőke-beáramlás után év végéig összesen 4 milliárd euróra számít, míg jövőre a GDP-növekedésnek megfelelő vagy annál kicsit nagyobb ütemű, azaz 4-5 százalékos bővülést prognosztizálnak.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet