BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

„Zsebben” az idei áht-deficit

2005. november 16. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Idén októberben 42 milliárd forintos többlettel zárt a központi költségvetés a jó áfabevételeknek és a tervnél kisebb intézményi kiadásoknak köszönhetően, így az államháztartás (önkormányzatok nélkül számított) hiánya csupán kétmilliárd forintot tett ki – derül ki a PM részletes számaiból. A tízhavi áht-deficit 1061,6 milliárd forint lett. Az utóbbi hónapok folyamatai, valamint a PM prognózisa alapján az erre az évre korábban kitűzött 1022 milliárdos deficitcél jó közelítéssel tartható – jelentette ki Katona Tamás, a pénzügyi tárca közigazgatási államtitkára. A kormányzat szerint ugyanis novemberben 179 milliárdos hiány jöhet össze, míg az év utolsó hónapjában 218 milliárd forintos többlettel számolnak. Ennek feltétele, hogy befolyjon az a 160 milliárd forint, amelyet az állami vagyon értékesítéséből vár a tárca – egy hónappal ezelőtt még nyoma sem volt ennek a tételnek az előrejelzésekben. Vélhetően a Budapest Airport Rt. eladása áll a számítás mögött, s bár ebből lényegesen többet (legalább 300-400 milliárdot) várnak, elképzelhető olyan fizetési konstrukció, amely alapján idén fizetne a leendő vevő egy részletet, majd jövőre a többit.
Katona szerint a jegybanknak – a PM-nél jóval magasabb jövő évi deficittel kalkuláló – konvergenciajelentése „irányt tévesztett”: az államháztartás GDP-hez viszonyított hiánya nem emelkedik, hanem csökken. Nem vethetők össze a jegybank és a PM számai, mivel az előbbi az SNA-módszertan „Szabadság téri” verziójával – hogy ez pontosan mit is jelent, az nem derült ki –, a szaktárca pedig ESA-szabvánnyal kalkulál. Mindkét számítás a nemzeti definíció szerinti 4,7 százalékos hiánycélból indul ki, az MNB azonban nem csökkenti a hiányt a magánnyugdíjpénztárak miatti korrekciókkal, mert ez, bár 2008-ig jogos lenne – ahogy Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír elemzője fogalmazott –, csak önáltatás, hiszen 2008 után nincs rá lehetőség. Így rögtön 1,4 százalékos eltérés adódik a kétféle számítás között. A plusz 0,5 százalékpontot érő Gripen-beszerzést a kormány esetleges többlethiányként kezeli – mivel erről még nincs döntés –, a jegybank számol vele, s elemzők szerint valószínű, hogy eredményszemléletben kell is.
A bevételi oldalt illető kockázatok további 1,2 százalékpontot tesznek ki az MNB szerint, az autópálya-építések is emelhetik a hiányt 1,1 százalékponttal. Így jön ki a konvergenciajelentésben közölt 7,8–8,9 százalékos deficit. Ezek alapján beszél a jegybank a 2006-os költségvetés törvényjavaslat kapcsán 6,6 százalékos ESA-hiányról, ami valóban jelentős fölfelé módosítás a jelenleg érvényes konvergenciaprogramban megfogalmazott 4,1 százalékos hiánycélhoz képest (a PM jövőre 4,7 plusz 0,5 százalékos eredményszemléletű hiánnyal számol). Török Zoltán 8, a Reuters-konszenzus 7,2, más elemzők akár 8,3 százalékos hiányt is prognosztizálnak.

Molnár Csaba
Molnár Csaba
Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet