Mintegy másfél hónappal az év vége előtt még nem lehet tudni, hogy milyen mértékű lesz idén az újautó-eladások visszaesése, vajon sikerül-e a múlt évihez viszonyítva nullszaldót elérni. Vannak biztató jelek, az előzetes adatok alapján több márkaforgalmazó is az értékesítés növekedésének megindulásáról számolt be – különösen az eddig lemaradók. Ezt meghatározóan azzal hozzák összefüggésbe, hogy az általában keresett kis és középkategóriás modelleket forgalmazók mind nagyobb körben népszerűsítve, jobbnál jobb áron kínálják az alaphoz képest gazdagabb felszerelést.
Az erős marketingkampány szinte kézenfekvő, hiszen az év kezdetétől csökkenés jellemzi az újautó-eladásokat. Félévkor 9,4 százalékkal kevesebb fogyott, mint 2004 első hat hónapjában. Szeptember végéig 5,6 százalékos visszaesést mutattak a forgalmazási adatok, persze ezen belül vannak kiugróan magas, például 204 százalékos növekedési mutatók, amelyet egy magas kategóriájú dél-koreai márka ért el. A kereskedők rendkívül erős, 57,6 vagy 47,9 százalékos visszaesésről is beszámoltak, amelyek helyre teszik a statisztikát. Az eddig megszokottól eltérően az is vegyes képet mutat, hogy bár a kis és középkategóriás modellek összességében továbbra is a legkelendőbbek, a növekedés már nem mindegyikre jellemző. Különösen érvényes ez valamennyi francia autó, valamint az olasz márkák esetében. Fél tucat prémium-luxus márkánál viszont visszatérő jelenség az eladások folyamatos növekedése.
Az év végi erősödés lényegében megfelel az elmúlt évek gyakorlatának, hiszen visszatérő tapasztalat, hogy – bár a személyautó nem szezonális cikk – az új modelleket az év utolsó hónapjaiban vásárolják nagyobb arányban. Persze kevesen engedhetik meg maguknak, hogy a karácsonyfa alá tett díszdobozba csomagolják az ajándéknak szánt új autó slusszkulcsát, a többség az év végére jut el arra a pontra, amikor egyrészt az évközi reklámok az utolsó hónapok erőteljesebb ösztönzéseivel együtt beérnek, másrészt sikerül annyi pénzt összegyűjteni, hogy a kedvező részletfizetési konstrukciók valamelyikét választva belevágjanak a vásárlásba. Az idei év végi növekedésében komoly szerepet játszik az is, hogy novemberre kiderült, bizonyos kategóriákban és szegmensekben jelentősen növekszik a regisztrációs adó. Mindez ébren tartja az elmúlt évtizedekben kialakult vásárlói reflexeket és év végi fogyasztásra ösztönzi a lakosságot. Ám a kereskedők az új év – magasabb ár szemléletet már aligha képviselhetik, az öldöklő verseny miatt nem vagy csak nagyon óvatosan érvényesíthetik az áremelést. Egy-két százalékos árnövelés a márkahű vevőket is elriaszthatja. Meghatározóan csak azoknak a modelleknek az árai maradnak változatlanok az új év első negyedében, amelyekből készletek halmozódtak föl. Áremelést szinte csak azoknál a modelleknél képesek érvényesíteni, amelyek újdonságként kerülnek az autószalonokba, legyen szó modellfrissítésről vagy gazdagabb felszereltségről. Míg az itthoni forgalmazónak – működési költségei emelkedése ellenére – a vevőkör megtartásához, újabbak megnyeréséhez szinte patikamérlegen kell kiegyensúlyoznia az eladási árakat, addig a háttérben az autógyártó képviselőjével is nagy csatákat kell vívnia, szintén hátrányos helyzetből kiindulva. Ez abból ered, hogy az adott márka itthoni forgalmazójaként érvényesítenie kell a gyártó elvárásait a forgalom növelésére vonatkozóan, ezzel párhuzamosan áremelési akaratát is véghez kell valahogy vinnie, s ahhoz, hogy a gyártó beleegyezését adja a kisebb mértékű árnövelés elfogadásához, a helyi piac kiváló ismerete alapján kialakított nagyon hathatós érvekre van szükség.
