Szinte teljes egészében az önkormányzatok finanszírozása körül forgott a 2006-os költségvetés részletes vitája, melyhez az alaphangot a kormánypártok 30 milliárd forintos módosító csomagja adta meg. Jauernik István szocialista képviselő a vitában elmondta: javaslataik nyomán a szociális szféra normatívái 6,3, míg a közoktatáséi 8,7 milliárd forinttal nőnek, és a közalkalmazotti bérfejlesztéshez is 15 milliárddal többel járulna hozzá a kormány. A kiadások egyik fedezetét a jövőre 3 százalékosra tervezett önkormányzati államháztartási tartalék jelentené, melynek idő előtti erodálását eddig megpróbálták kerülni a kormánypártok. A normatívák – köztük az idősotthoni, a hajléktalan- és az otthoni ápolási támogatások – az eredeti javaslathoz képest általában néhány tízezer forinttal emelkedhetnek, és legtöbbször az idei szintre bővítik a törvényjavaslatban lecsökkentett kereteket. Néhány esetben – így a kollégiumi normatíváknál – ténylegesen nagyobb lehet a jövő évi támogatás.
A normatívákra vonatkozó szabályozásmódosítást az ellenzéki képviselők támadták, mivel szerintük az eredeti büdzséterv több mint 40 milliárdot vont el az idei évhez képest, így még az emelésekkel is romlik az önkormányzatok finanszírozási helyzete. Jauernik István szerint azonban a tételes eho és az áfaváltozások miatt 75 milliárdos kiadáscsökkenést is betervezhetnek a helyhatóságok. A képviselő hozzátette: több oka is van annak, hogy nem támogatják – a többek között a normatívák emelésére vonatkozó – ellenzéki beadványokat. A kormánypártok egyrészt nem kívánják növelni a hiányt, másrészt egyéb területekről elvonni a forrásokat.
