Szili Katalin ma adja át az Egészségügyi, illetve a Nyugdíjbiztosítási Ellenőrző Testület tagjainak megbízólevelét. A testületek elvileg az 1998-ban megszűnt társadalombiztosítási önkormányzatok szerepét vennék át, jóval korlátozottabb jogkörrel. Az ide vonatkozó – szeptember elsején hatályba lépett – jogszabály szerint a két testület a tb-alapokba történő befizetések hatékony felhasználását ellenőrzi majd. Az egészség- és nyugdíj-biztosítási önkormányzatokat az Orbán-kormány szüntette meg, így állami kézbe került a tb-alapok – és a felhasználó intézetek, az OEP és a nyugdíjfolyósító – ellenőrzése. Az egykori önkormányzatokkal szemben a mostani felügyelő szervek operatív feladatot nem látnak el, nem folyhatnak bele a vizsgált intézetek napi ügyeibe, nem dönthetnek az életükről – fogalmazott a NAPI Gazdaság kérdésére Adler Judit, a nyugdíj-biztosítási testület tagja, a GKI kutatásvezetője.
Az egészségügyi testületnek kilenc, a nyugdíjbiztosításinak tizenegy tagja van, a tagokat az OÉT munkaadói és munkavállalói oldala, a kormány és az Idősügyi Tanács delegálja. Így egyebek között helyet kapott Wittich Tamás, az MSZOSZ elnöke, Bárdos Judit, a belügyi szakszervezet főtitkára és Károlyi Miklós, a VOSZ főtitkára is. A jogszabály általánosságban határozza meg a testület feladatkörét, a pontos munkarendről így eddig nem sokat tudni (ebben a témában a lapunk által megkérdezett tagok sem tudtak érdemben nyilatkozni). Wittich szerint a testületnek a járulékfizetők érdekében valós kontrollra kell törekednie. A jogszabály értelmében a testület véleményezi majd az alapok zárszámadására vonatkozó törvények tervezetét, a biztosítási ág helyzetét, illetve vizsgálatot kezdeményezhet a pénzek kezelésével és felhasználásával kapcsolatban.
