Legalább 5,5 százalékpontos GDP-arányos hiánycsökkentés szükséges 2008-ig az euró 2010-es bevezetéséhez – derül ki a jegybank első ízben közzétett konvergenciajelentéséből. Járai Zsigmond jegybankelnök úgy vélekedett, hogy a jelenleg érvényes eurócélnak annyi realitása van, mint a GDP-arányos deficit 2008-ig 5,5–7,0 százalékpontos mérséklésének. Sok jót ebből a szempontból a piaci barométernek is tekinthető 10 éves hozamgörbe sem mutat, a befektetők Budapestnek adják a legkisebb esélyt a közös valuta rövid időn belüli bevezetésére.
A 2006-os költségvetési törvénytervezet nem garantálja a konvergenciaprogram teljesítését. Az ebben szereplő hivatalos hiánycél – a kiadások ESA szerinti számbavétele esetén – 6,6 százalék. Még a kitűzött cél maradéktalan teljesülése sem jelentene valódi fiskális kiigazítást, mivel a javulás csak egyes beruházási kiadásoknak az államháztartási körön kívüli megjelenítéséből származik. Ellentételező intézkedések hiányában a transzferek beígért növelése és a több évre szóló adócsökkentési program a költségvetés hiányának további jelentős emelkedését, az államháztartási deficit romlását eredményezné.
Magyarország számára a fiskális alkalmazkodás követelménye független az euró bevezetésének időzítésétől, az új belépőknek 2008-ra a deficitet 3 százalék alá kell csökkenteniük. Magyarországról a belépés pillanatában kiderült, hogy erre nem képes – hangsúlyozta Csermely Ágnes, a jegybank közgazdasági főosztályának vezetője, a jelentés kidolgozásának irányítója. A fiskális pályáról való letérés végső soron a kohéziós alap folyósításának – a kormány által többnyire kizártnak tartott – megvonását hozhatja, mivel a támogatások feltétele az érvényes és az Európai Bizottság által is elfogadott konvergenciaprogram. Magyarországnak azonban jelenleg gyakorlatilag semmilyen konvergenciaprogramja nincs, a kormány novemberre ígérte az aktuálisat.
