BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyermekléptékkel folytatják

2005. november 14. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A májusban meghirdetett egészségügyi lépésekből még csak néhány valósult meg, a többség folyamatban van. A gyógyszerkassza terheinek enyhítésére bővítették a fix támogatású készítmények körét, így tulajdonképpen elindult a generikusprogram, a november elsején hatályba lépő gyógyszertörvény pedig a promóciót szigorítva próbál vigyázni a kasszára. Megtörtént a fekvő- és járóbeteg-kassza összevonása és ezzel együtt hetvenkét szakmai protokoll kidolgozása. Az alapellátásban megnőtt a mintegy 266 halmozottan hátrányos háziorvosi praxis alapdíja; továbbra is tervezik a praxisalap létrehozását.
A daganatos megbetegedések visszaszorítására meghirdetett Nemzeti Rákellenes Programról jelenleg a szakma egyeztet. Részben ehhez a programhoz tartozik az onkológiai centrumok kialakítása is. A már meglévő centrumoknál elkezdődtek a fejlesztéshez szükséges pályáztatások. Megkezdődött a debreceni megelőző-gyógyító-rehabilitációs központ építése, a beruházás összege 11 milliárd forint. Ugyanakkor a közép-dunántúli központ felépítésének ütemezése egyelőre ismeretlen, holott 2007 elejétől csak ezen központokban történhet a daganatos betegek gyógyítása.
Folyamatban van a sürgősségi betegellátás fejlesztése is, eddig 15 új rohamkocsit és 25 mentőautót állítottak szolgálatba és év végére további járműveket vásárol a minisztérium – a beruházás több mint 1,7 milliárdos költségének nagyját az ingatlanhasznosításból fedezik. Elbírálás alatt vannak a mentőhelikopterek beszerzését és üzemeltetését biztosító pályázatok, valamint azok a tenderek, amelyek a sürgősségi centrumok kiépítésére, illetve a sürgősségi osztályok fejlesztésére keresnek befektetőket.
A napokban bejelentett újabb lépés a gyermek-egészségügyi program. A prioritások közé tartozik az anyák és az újszülöttek egészségének megóvása, továbbá a fertőző betegségek, a gyermekeket érő balesetek és erőszak, a serdülők egészségi állapota, a megfelelő fizikai környezet kialakítása, a gyermekek pszichoszociális fejlődése és lelki egészsége. A programra azért van szükség, mert Magyarországon egyre kevesebb gyermek születik, és továbbra is magas az abortuszok száma, ugyanakkor a csecsemőhalandóság és a koraszülöttek aránya kétszerese az uniós átlagnak. Ráadásul a 10–19 évesek között a leggyakoribb halálozási ok a baleset, (51 százalék), a második helyen pedig az öngyilkosság áll (19 százalék). Ezért jövőre kidolgoznak egy baleset-megelőzési programot, fejlesztik a gyermek-sürgősségi ellátást, bővítik a gyermekeknek szánt intenzív fekvőbeteg-ágyak számát.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet