Idén a harmadik negyedévben 4,6 százalékkal bővült a GDP az előző év azonos időszakához képest – derült ki az Ecostat KSH Gazdaságelemző és Informatikai Intézet gyorsbecsléséből. Az intézet erre a negyedévre már az új – az Eurostat módszertanának megfelelő – számítással dolgozott, amely korlátozott információs bázisra épül, így a GDP növekedése az idei harmadik negyedévben 4,4–4,8 százalék közé esik – a Reuters még feltehetően a régi módszertan szerint 3,94 százalékos konszenzust közölt legutóbbi előrejelzésében, ez most 4,34 százalékot jelent. A gazdaság tehát 2005 harmadik negyedévében is dinamikusan növekedett, ami elsősorban az ipar, az építőipar, valamint az anyagi szolgáltatások jó teljesítményének köszönhető. A második negyedévhez mérten a szezonálisan kiigazított adatok alapján a GDP 1,1 százalékkal emelkedett.
A KSH az EU határozatának megfelelően 2005 októberében új GDP-számítási módszertanra tért át, amelynek alapján a pénzügyi közvetítők közvetetten mért szolgáltatási díját (FISIM) az eddigiektől eltérően kell számítani, és a felhasználó ágazatok között fel kell osztani. Az Ecostat szerint 2005-re, illetve az év negyedéveire vonatkozóan a GDP növekedését a módszertani változás 0,4 százalékponttal növeli. Így a GDP növekedési üteme 2003-ban 2,9-ről 3,4 százalékra, 2004-ben pedig 4,2-ről 4,6 százalékra módosult. Kovács György, a Budapest Economics elemzője szerint a robosztusnak tűnő bővülés így nem jelentős gyorsulás, számításaik szerint az ipar éves növekedési üteme negyedéves viszonylatban kissé lassult, az építőiparé kissé gyorsult, a GDP dinamikájában pedig jelentős szerepet játszott a kiskereskedelem növekedésének emelkedő üteme. Az elemző szerint a KSH az Ecostatéhoz hasonló adatot tesz közzé november 29-én.
