November elsejétől az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) és az egészségügyi szolgáltatók – fekvő- és járóbeteg-ellátók, háziorvosi praxisok – között él a vényírási szerződés. Eddig e szerződéseket a szolgáltatók orvosaival kötötték meg (NAPI Gazdaság, 2005. november 10., 2. oldal). A módosítás miatt tiltakozva a Magyar Orvosi Kamara (MOK) nyílt levélben fordult a miniszterelnökhöz. A MOK azt kifogásolja, hogy az alapellátásban dolgozó doktorok november 4-én kapták meg finanszírozási szerződésük módosítását, amely már november 1-jétől hatályba lépett. Ráadásul jogszabályi követelmény, hogy a módosítás szövegét előzetesen el kell fogadnia a kamarának, ám ez ezúttal nem történt meg. A MOK azért „dobta vissza” a tervezetet, mert annak több részét is aggályosnak tartja. Hasonló kényszerszerződés már volt 1999-ben, a kamara akkor is tiltakozott, ám érdemi változás nem történt az ügyben. Éger István, a MOK elnöke szerint azt is problémásnak találják, hogy amikor az egészségbiztosító azt vélelmezi, hogy a szolgáltató kárt okozott, akkor – egy egyeztetést követően – 15 nap eltelte után a biztosító a kár összegét a finanszírozásból levonhatja, jogorvoslati eljárásra csak ezután kerülhet sor.
