BUX 140068.08 0,32 %
OTP 45780 -0,41 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagyot javult a külkermérleg

2005. november 8. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A vártnál lényegesen jobb lett a külkereskedelem szeptemberi mérlege, a kilencedik hónapban 172 millió eurót tett ki a deficit – derül ki a KSH első becsléséből. A Bloomberg 300, a Reuters 271,5 millió eurós hiányvárakozást közölt. A deficit az egy évvel korábbi 385,9 millió eurótól is jelentősen elmarad. Megfigyelők szerint azonban feltűnő, hogy a javulás – az elmúlt hónapokhoz hasonlóan – a kivitel magas és a behozatal szolid dinamikája mellett következett be – ez főleg az első kilenc hónap kumulált adatainál szembetűnő. Erre a jelenségre a jegybank is felhívta a figyelmet legutóbbi inflációs jelentésében, eszerint az alacsony kimutatott importban szerepet játszhat, hogy a külkereskedelmi adatok az EU-csatlakozás előtt a vámhatáron történő számbavételen, 2004 májusa óta viszont – az EU–25-ön belüli forgalomnál – kérdőíves megkérdezésen, vagyis önbevalláson alapulnak. Szeptemberben a kivitel euróértéke több mint 12, a behozatalé 9 százalékkal bővült a megelőző év azonos hónapjához viszonyítva. Az év első kilenc hónapjában pedig a kivitel értéke közel 11, a behozatalé 6 százalékkal növekedett. A külkereskedelmi mérleg hiánya 508 milliárd forint (2053 millió euró) volt, 310 milliárd forinttal (1177 millió euróval) kevesebb az egy évvel ezelőttinél.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet