Noha konkrétumok még nem ismertek, minden valószínűség szerint a jövő évi adómódosításokkal együtt bejelentett nyugdíj-előtakarékossági számlák képezik majd a nyugdíjrendszer negyedik pillérét – véli Horváthné Szabó Bea, a PricewaterhouseCoopers szakértője. Az állami, a magán- és az önkéntes pénztárakon túl a szóban forgó biztosítási, befektetési jellegű számla töltheti be ezt a szerepet. Hogy pontosan kiknek a számára és milyen pénzügyi instrumentumokkal, az elviekben még ebben az évben kiderül. Karácsony Imréné, a Pénzügyminisztérium államtitkára szerint az ezt szabályozó törvény még az idén a parlament elé kerül.
Az idei adójogszabályok átszabják az egészségügyi és nyugdíjpénztári befizetésekhez kapcsolódó kedvezményrendszert. A valós megtakarítási célzat nélküli befizetéseket kívánja kivédeni a kormányzat azáltal, hogy a törvény által biztosított 30 százalékos, legfeljebb 100 ezer forintra rúgó szja-kedvezményt nem az adózó magánszemélynek juttatja el jövőre az adóhatóság, hanem az általa vezetett fedezeti számlára utalja át. Ezt megelőzően sokan játszották ki a rendszert úgy, hogy december utolsó napjaiban töltötték fel számláikat a maximális adókedvezmény igényléséhez elegendő összeggel – mondta Horváthné.
Emellett a munkáltatók által adómentesen, az egészségbiztosítási és önkéntes kölcsönös önsegélyező pénztári befizetéseken keresztül nyújtható természetbeni juttatások mértékét is jelentősen korlátozzák a jövő évben hatályos jogszabályok. E két esetben ugyanis a munkáltatói befizetés bekerül az adómentes természetbeni juttatások éves szinten 400 ezer forintban maximált keretébe, így például az egészségmegőrzés olyan eszközeinek adómentes juttatását korlátozza a kabinet, mint a fitneszbérletek – mondta a szakértő. A nyugdíjpénztári befizetések esetében nincs ilyen változás, az továbbra is a minimálbér bizonyos százalékában meghatározott mértékig adható adómentesen.
